Шумен. Цената на водата расте, но не и качеството на

...
Шумен. Цената на водата расте, но не и качеството на
Коментари Харесай

Омбудсманът Мая Манолова от Шумен: Цената на водата расте, но не и качеството на ВиК услугата

Шумен. Цената на водата пораства, само че не и качеството на ВиК услугата. Това сподели през днешния ден омбудсманът Мая Манолова в хотел „ Шумен ", където дружно с локалния публичен медиатор Иван Капралов провежда социална полемика на тематика: „ Право на възнаграждение на качествена ВиК услуга ", оповестиха от пресофиса на омбудсмана . „ Ситуацията в Шумен е най-драстична, поради най-високата цена на водата в България и дръзвам да кажа с най-лошото качество “, аргументира решението си Манолова за осъществяване на форума в гр. Шумен. По думите й в края на предходната година Комисията за енергийно и водно контролиране /КЕВР/ е показала разбор за положението на ВиК бранша в страната, съгласно който индикаторите на Шумен са били „ отчайващи “, водата е била с доста неприятно качество и 80% течове.
„ Недоволството на жителите от така наречен промяна във ВиК бранша нараства. Реално се покачват само и единствено цените. Нищо не се трансформира към по-добро – нито качеството на водата, нито качеството на услугата, нито понижават течовете, нито стават по-ефективни вложенията. Реформата такава, каквато сега се организира, се отнася и се изчерпва само и единствено с повишението на цените. Това, от своя страна, води до нарушение на достъпа и до накърняване на едно главно човешко право – правото на вода, което е тясно обвързвано и с правото на живот. Аз като омбудсман не мога да остана безразлична към този развой “, безапелационна бе Манолова.
Тя осведоми, че през предходната година институцията на омбудсмана е била „ безусловно залята ” от тъжби против ВиК услугите – 751, което пък ги слага преди всичко измежду жалбите на консуматори. „ Подготвила съм конституционна тъжба във връзка с Закона за контролиране на ВиК услугите, с която ще нападам образуването на цените във ВиК бранша и по-конкретно така наречен „ единна цена “, която натоварва доста най-бедните български жители, които живеят в дребните обитаеми места, където най-често водоснабдяването е гравитачно “, добави омбудсманът. Манолова бе безапелационна, че по този начин бедните хора действително спонсорират малко по-заможните, а пък всички български жители спонсорират ВиК сдруженията, което е непочтено и би трябвало да бъде прекъснато. Тя осведоми още, че е подготвила оферти до всички виновни по казуса институции, само че беше безкомпромисна, че първо би трябвало да се стартира със законодателни промени.
„ Абсолютно е необходимо повишението на цената на водата да се обвърже с действителни резултати, с възстановяване на качеството на услугата на водата, с понижаване на течовете, с повече успеваемост на вложенията. Настоявам за анулация на така наречен „ единна цена “ в границите на територията на една ВиК асоциация, тъй като това е безусловно незаслужено във връзка с българските жители “, уточни публичният бранител.
Манолова акцентира, че ще упорства и за преразглеждане на бизнес проектите на ВиК асоциациите, тъй като вследствие на тях в 5-годишния интервал отсега нататък само се покачва цената на водата, което е обвързвано с повишението на инфлацията. „ Това значи, че през идващите години единственото, което ще се следи, е инфлацията, нищо друго “, сподели омбудсманът.
Манолова бе безапелационна, че ще упорства още за ясни критерии за обществена търпимост, които да бъдат записани в закона, защото сега КЕВР „ случайно ползва разнообразни статистически индикатори “. Тя ще изиска и въвеждане на лицензиране на ВиК сдруженията, което би довело до реализирането на по-сериозен надзор върху активността им. „ Според специалисти успеваемостта от чиновниците във ВиК сдруженията не е изключително висока “, обоснова се омбудсманът.
На място пред представителите на ВиК асоциацията в Шумен Мая Манолова настоя да бъде избрана цена по-ниска от пределната, която КЕВР бе определила в края на предходната година. „ Това е безусловно в пълномощията на ВиК асоциацията и зависи от гласуването на регионалния шеф, на кметовете, тъй че те би следвало да поемат ясни задължения в тази посока “, заключи омбудсманът.
В полемиката участваха всички виновни институции, жители и неправителствени организации – регионалният шеф на Шумен проф. Стефан Желев, кметът на Общината Любомир Христов, общински съветници от Шумен и Гулянци, народни представители от региона, представители на Министерството на районното развиване и благоустройството, Министерството на околната среда и водите, Комисията за енергийно и водно контролиране, Българската асоциация по водите, Съюза на ВиК операторите, членове на Асоциацията по ВиК – Шумен и др.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР