Съставът на Канада победи тима на Чехия с 6:4 (3:1,

...

Съставът на Канада спечели бронзовите медали от олимпийския турнир по хокей на лед при мъжете

Съставът на Канада победи отбора на Чехия с 6:4 (3:1, 0:0, 3:3) и завоюва бронзовите медали на олимпийския шампионат по хокей на лед при мъжете. Капитанът Крис Кели и Андрю Ебет се разписаха по два пъти в дребния край за деветкратните олимпийски първенци, които не съумяха да защитят купите си от Ванкувър 2010 и Сочи 2014, само че въпреки всичко стигнаха до оценките. Роман Червенка приключи с два гола и асистенция за чехите, олимпийски първенци от Нагано 1998, само че не съумяха да заслужат място на подиума за първи път след Торино 2006.

Северноамериканците поведоха посредством Ебет в 8:57 минута, само че 16 секунди по-късно Мартин Ружичка изравни. След още 15 секунди Кели отклони от въздуха удар на Коди Голубьоф и даде нов задатък на канадците. Така за повторно в историята на Олимпийски игри след мача сред Финландия и Съединени американски щати в Инсбрук 1976 два тима си размениха общо три гола в границите на 31 игрови секунди. Дерек Роа направи 3:1 при бърза контраофанзива 4:03 минути преди края на първия интервал. Във втората част попадения не паднаха, само че в 5:50 минута на третата Ебет направи засечка от близко и се разписа за 4:1. 46 секунди по-късно Ян Коварж понижи на 2:4, само че в 9:37 минута на последната третина Кели вкара отново за 5:2. Минута по-късно гол на Мартин Ерат за Чехия беше малко противоречиво анулиран след разглеждане на видеоповторение. Канада вкара шести гол посредством Войтек Волски в 55.23 минута, а малко повече от минута по-късно Роман Червенка. Червенка вкара второто си попадение в мача за 4:6 при цифров превес 2:05 минути преди финалната сирена, само че за повече чехите нямаха сили.

Финалът е на следващия ден сред осемкратния първенец Русия и Германия.
Източник: bnr.bg