Висшият съдебен съвет от своя страна ще бъде задължен да

...
Висшият съдебен съвет от своя страна ще бъде задължен да
Коментари Харесай

Да си поговорим отново за стария проблем с командироването

Висшият правосъден съвет от своя страна ще бъде длъжен да приключи командироването при надвишаване на тези периоди. Практически обаче, в случай че Висш съдебен съвет не направи това, няма алтернатива да бъде изпълнено предписанието. Разумно би било да се вкара обвързване ръководителят на Върховен касационен съд в този случай да е задължен да рапортува на правосъдния съвет съдиите, надвишили този период като точка от дневния ред, с цел да даде съображение за осъществяването на това пълномощие, тъй че да не остане то следващото положително благопожелание. За прокурорите това ограничаващо изискване е открито в член 334, алинея 4 от плана, а прекратяването се прави от Висшия прокурорски съвет по реда на алинея 5 на член 334. Тук можем да предложим трима от членовете на прокурорския съвет да имат обвързване да рапортуват непрекратените в период командировки, с цел да не се стига до случайно използване на закона.

Четвъртата позитивна отличителна характерност е задължението в регистъра на командированите, действителен и все още, да се вписва продължителността на командировката, като посредством пояснение можем да стигнем до извода, че няма по какъв начин да е безсрочна. Към сегашния миг се вписва началният миг, а не действително графата " период на командироване от дата до дата ".

Петата разлика е опцията и Висш съдебен съвет, и ВПС да командироват съдии, прокурори и следователи с писмен акт. Съдията, прокурорът и следователят са длъжни да регистрират работата си на всеки 6 месеца, както и да дават финален отчет за работата си. Досега само Съдийската гилдия можеше да приключи командироване на арбитър. Това пълномощие би имало пълноценно проявяване единствено в случай че се следват непроменяемо рестриктивните мерки за период и нужда.

Шестата разлика е опитът за превъзмогване на казуса с " незаетата щатна служба ". Незаетият щат към сегашния миг отваря необятно вратата на тези позиции да бъдат " конфигурирани " точно посредством командироване доверени лица. С текста на член 336, алинея 4 се дава гаранция, че при приключване на периода на командировката щатната служба, заемана от командирования арбитър, прокурор или следовател, ще се освобождава. Това на процедура значи автоматизирано за съответната позиция да се открие процедура за заемането ѝ посредством конкурс при плануваното срочно годишно оповестяване на състезанията. След приключване на периода на командироването лицето се възвръща на заеманата щатна служба в същия орган на правосъдната власт като за съдиите ще има обвързване да довърши делата при неизменността на правосъдния състав за наказателните каузи. Досега това нормално се изписваше в акта на правосъдния съвет.

За прокурорите остава опцията основният прокурор да командирова от всички равнища на системата след взимане на мнение на Комисията по атестирането и състезанията към Висшия прокурорски съвет.

В умозаключение

Разписаните по този метод промени в изискванията за командироване са в положение да прекратят изпращането на самопредлагащи се съдии, прокурори и следователи за смирение. Но единствено с няколко законодателни финта всичко това може да бъде преодоляно и да се върнем към добре познатото остаряло - потвърдиха го промените на член 227 от настоящия съдоустроствен закон през 2017 година Тогава с смяната единствено на една алинея са анулира постигнатото през 2016 година А през 2018 година нещата напълно се утежниха с още едно изменение, а точно случайното съображение ръководителят на Върховен административен съд да черпи фрагменти от всички равнища и типове съдилища, както и Висш съдебен съвет да разкомандирова без справедливи критерии.  

Авторът е част от екипа на ИПИ и началник на Правната стратегия на Института за пазарна стопанска система от 2017 година Предишният му професионален опит включва работа в адвокатска адвокатска фирма и комерсиално сдружение. От 2015 година главните ползи на заниманията му са в региона на устройството и организацията на правосъдната власт. В този интервал е бил юридически консултант на Съюза на съдиите в България, както и юридически консултант на ръководителя на 47-ото Народно заседание.

Завършил е право в СУ " Св. Климент Охридски ", лекар е по философия на правото от същия университет с тематика на дисертационния труд " Легитимност на правния ред в посттоталитарен подтекст ".

В свободното си време се занимава с литература и ретро коли.

Статията е от седмичния бюлетин на ИПИ и е оповестена
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР