Съединените щати и Германия са готови да продължат добросъвестно да

...
Съединените щати и Германия са готови да продължат добросъвестно да
Коментари Харесай

САЩ и Германия поддържат както конфронтацията, така и диалога с Русия


Съединените щати и Германия са подготвени да продължат добросъвестно да договарят за сигурността с Руската федерация. Това разгласи президентът на Съединени американски щати Джо Байдън на взаимната конференция с гостуващия немски канцлер Олаф Шолц, извършена след договарянията посред им. „ Ние заявяваме доста ясно, че сме подготвени да продължим да преговаряме добросъвестно с Русия “, сподели той. Байдън добави, че дипломацията е най-хубавият метод за разрешаване на актуалната обстановка на руско-украинската граница.

Говорейки за срещата с Шолц, президентът на Съединени американски щати означи, че „тя беше доста продуктивна“. Западните страни са подготвени бързо да наложат наказания против Руската федерация при положение на нейно „ инвазия “ в Украйна, сподели американският президент. „ Днес с канцлера обсъдихме тясната ни съгласуваност, създаването на мощен пакет от наказания, които ясно ще показват решимостта на интернационалната общественост и ще доведат до бързи и съществени последствия при положение на нарушение на суверенитета и териториалната целокупност на Украйна от Руската федерация….В случай на по-нататъшно съветско навлизане нищо не може да продължи както преди “, акцентира той.

Съединени американски щати и Германия работят в цялостно единодушие по борбата против Русия за Украйна, съобщи още американският президент. „ Работим в цялостно единодушие за по-нататъшно въздържане на съветската експанзия в Европа “, както и за посрещане на „ провокациите, сложени от Китай “, акцентира Байдън.

Шолц, при първото си пътешестване до Белия дом, откакто пое поста от дългогодишната немска лидерка Ангела Меркел, посочи, че двете страни са „ най-близките съдружници и работят интензивно дружно “. Германският канцлер сподели, че дилемите на него и Байдън включват „борба против съветската експанзия против Украйна. Така че това е значима среща в доста, доста значим момент“, означи гостът.

Байдън разиска с Шолц и „предизвикателствата пред международния ред“ от Китай. „ Обсъдихме и провокациите пред международния ред, сложени от Китай, дружно с Русия и други противници, които търсят по-малко демократично бъдеще “, сподели Байдън. Според него Съединени американски щати и Германия са подготвени да продължат съдействието си, с цел да подсигуряват, че „ разпоредбите и правилата, ръководещи новите технологии, способстват за насърчаването на свободата на опциите, а не на репресиите и авторитаризма “. Освен това, съгласно американския водач, той е разискал с немския канцлер въпроса за по-нататъшната европейска интеграция на Западните Балкани, както и за справяне с световните провокации в границите на Групата на Седемте (G7), чието председателство мина към Германия тази година.

Съединените щати считат Германия за безусловно благонадежден сътрудник и няма потребност Берлин още веднъж да печели доверието на Вашингтон, сподели Байдън. „ Няма потребност да печелите доверието на (Вашингтон), Съединени американски щати му имат вяра безусловно (на Шолц) “, сподели той, отговаряйки на въпрос за взаимното доверие на страните на фона на разликите в мненията по редица въпроси, свързани с поддръжката за Украйна. Както увери Байдън, Германия е един от най-важните интернационалните сътрудници на Съединени американски щати и оказва забележителна помощ на Киев. „ Съединени американски щати нямат подозрения по отношение на партньорството с Германия “, добави президентът.

Санкциите на Съединени американски щати и техните европейски съдружници против Руската федерация при положение на нейната експанзия против Украйна също ще ударят ползите на западните страни, сподели Байдън. „ Ще въведем най-тежките наказания, които в миналото са били въвеждани. Икономически санкции…Те ще обиден и други. Някои от тях ще обиден нас, ще обиден европейците, само че ще имат бездънен резултат върху… стопанската система (на Русия) ”, сподели той.
„Северен поток 2“ ще бъде замразен, в случай че Русия навлезе в Украйна
Съединените щати няма да разрешат стартирането на газопровода „Северен поток 2“, в случай че Русия нахлуе в Украйна, сподели Байдън. „Нашествието в Русия ще се смята за прекосяване на танкове или военни граници на Украйна. Тогава към този момент няма да има „Северен поток 2“, посочи той.

Байдън отхвърли да посочи по какъв начин Съединени американски щати биха постигнали това, в случай че зависеше не от тях, а от Германия. „ Обещавам, че можем да го създадем “, сподели той в отговор на обвързван въпрос. Съединените щати са подготвени независимо да покрият забележителна част от потребностите на европейските страни от природен газ, в случай че доставките му от Русия бъдат прекратени, означи американският президент. „ Проучваме опциите за покриване на (доставките) на природен газ от Русия…. Вярваме, че можем да покрием забележителна част от (търсенето) “, увери Байдън. Той посочи, че американската администрация изследва по какъв начин може да се направи това и води договаряния с задгранични сътрудници.

Джо Байдън показа, че не знае какво решение е взело съветското управление за хипотетичната инвазия в Украйна и изрази подозрения, че Москва сега знае какви стъпки да предприеме. Президентът бе запитан дали „ мисли, че президентът Путин ще утвърди инвазия в Украйна преди края на зимата “. „Имах доста диалози с съветската страна, по-специално с Путин. Не знам дали даже той самият го е приел, не знам дали знае какво ще направи“, отговори сподели Байдън.

По-късно той още веднъж се върна към тази тематика и добави, че съгласно него единствено съветският водач може да отговори на този въпрос. „ Знам, че той е в позиция, в която може да извърши инвазия,… той има качества за това. Но не знам какво ще направи. И не мисля, че някой знае това, с изключение на самият той “, сподели Байдън.

На собствен ред Олаф Шолц увери, че Съединени американски щати имат мощен и благонадежден сътрудник в лицето на Германия. „ Германия е мощен сътрудник на Съединени американски щати в Европа “, сподели той и добави, че това определение важи и за съдействието със страните от НАТО, защото Берлин разисква всички свои дейности с сътрудниците в алианса.

В спора към Украйна е значимо да се употребяват всички дипломатически благоприятни условия, договарянията с Руската федерация „ са добър знак “, съобщи Олаф Шолц. „Оказахме се в доста сложна обстановка. Ясно е, че има военна опасност и не можем да мълчим за това. Ние ще действаме като обединен фронт. Ако има военна експанзия, тогава тя ще бъде последвана от корав взаимен отговор.“ Според него това би имало „ доста, доста висока цена за Русия “.

Канцлерът не разиска какви тъкмо могат да бъдат глобите и избегна отговор на въпроса за ролята на „Северен поток 2“ в пакета от ограничаващи ограничения. „ По въпроса за глобите ще действаме в цялостно единодушие между тях “, сподели той.

„ В същото време е значимо да се употребяват всички дипломатически благоприятни условия “, добави Шолц, като оцени позитивно контактите на Русия със Съединени американски щати, и посредством ОССЕ. Той напомни, че не престават контактите на участниците в нормандския формат – Русия, Германия, Франция и Украйна. Според него в този момент е значимо както да се поддържа разговор с Руската федерация. „ Такава двойна тактика е най-обещаващата сега “, добави Шолц.

Междувремeнно той назова контактите сред западните страни и Русия по въпросите на сигурността „крачка напред“. Канцлерът направи съответното изказване, до момента в който приказва по CNN в понеделник. Шолц означи, че Германия „ изпраща сигнал на Русия, че ще заплати висока цена, в случай че нахлуе в Украйна “, само че в това време „ поставя всички вероятни старания по дипломатически канали “. По думите му Берлин е подготвен да работи „във всички разнообразни формати, в които сега се водят преговори“. Той означи, че това включва контакти сред Руската федерация и Съединени американски щати в границите на разговора за стратегическа непоклатимост, както и съвещания в границите на Съвета Русия-НАТО.

Германия не отхвърли на Обединеното кралство да употребява своето въздушно пространство за доставка на военни товари до Украйна, английските управляващи сами избраха друг маршрут, сподели Шолц. „ Не знам за какво употребяват Балтийско море, а не Германия за своите полети, те могат да го създадат (прелетят над Германия) когато и да е “, Шолц.

В същото време в изявлението за CNN канцлерът отхвърли да отговори на въпроса за какво не е декларирал непосредствено готовността на Германия да спре предотврати стартирането на газопровода „Северен поток 2“, в случай че Русия нахлуе в Украйна. Първоначално въпросът за „Северен поток 2“ беше издигнат на взаимна конференция сред Шолц и Байдън след диалозите им във Вашингтон. Байдън недвусмислено съобщи, че в този случай няма да има газопровод, до момента в който Шолц единствено даде обещание, че Берлин ще поддържа съдружниците по въпроса за глобите против Москва. Редица американски медии показаха този миг като един от основните в изказването на немския канцлер. Когато кореспондент на CNN TV помоли Шолц да изясни за какво се е отклонил да отговори на въпрос за ориста на „Северен поток 2“, немският канцлер още веднъж не отговори непосредствено.

„Всяка стъпка, която предприемем, подхващаме дружно. В тази обстановка ще бъде същото. Ние твърдо споделяме на Русия, че в случай че нахлуе в Украйна, тя ще заплати доста висока цена“, отвърта Олаф Шолц

Германия се пробва да понижи зависимостта от изкопаемите горива и не счита този въпрос за причина за безпокойствие сега, посочи още Шолц. Канцлерът беше запитан за хипотетичната взаимозависимост на Германия от Русия по въпросите на енергийните и изкопаемите запаси. „ Няма потребност да се притеснявате (по тази тема) “, отговори Шолц. „да се тормозят тези, които да залагат прекалено много на изкопаемите запаси като снабдители. Защото доста хора по света вървят по пътя, по който вървим ние, към възобновими източници“, разясни той.
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР