Русия твърди, че наложените ѝ от Запада санкции не ѝ

...
Русия твърди, че наложените ѝ от Запада санкции не ѝ
Коментари Харесай

Русия твърди, че не може да поддържа износа на газ през Турски поток заради санкциите

Русия твърди, че наложените ѝ от Запада наказания не ѝ разрешават да поддържа износа на газ през газопровода „ Турски поток “.

Компанията South Stream Transport B.V. , която е нидерландското поделение на съветската държавната „ Газпром “ и е виновна за оперирането на газопровода, твърди, че лицензът ѝ е лишен от Нидерландия на 17 септември.

В писмо до мениджърите на компанията, изпратено на 14 септември, което беше забелязано от Радио Свободна Европа, шефът на компанията Олег Аксютин се разпорежда всички действия да бъдат неотложно прекъснати. В това се включва и прекратяването на диалозите с всички западни снабдители.

„ Спрете осъществяването на всички контракти, свързани с техническата поддръжка на газопровода, в това число планиране, произвеждане, сглобяване, проби, поправки, поддръжка и образование “, написа Акюстин в писмото.

Властите в Нидерландия и Турция не дадоха отговор на запитванията на Радио Свободна Европа.

„ Турски поток “, който стартира от Русия и минава по дъното на Черно море до Турция, има потенциал за транспорт на 33 милиарда м3 на година. Половината от това количество се употребява от Турция, а останалата част минава по продължението на „ Турски поток “ през България към Централна Европа. От него се възползват най-много Сърбия и Унгария.

Продължението на газопровода през България е с дължина 474 км. То беше издигнато единствено за към година от третото държавно управление на Бойко Борисов, който го наричаше „ Балкански поток “., платени от държавния бюджет. България чака да си възвърне инвестицията от директните такси, които Русия заплаща за транспорт на газ по газопровода.

Поверителни данни от, които бяха оповестени от проверяващия уебсайт BIRD в неделя, демонстрираха, че Борисов, президентът Румен Радев и някогашната председателка на Народното събрание Цвета Караянчева са знаели още преди 5 години, че по продължението на газопровода „ Турски поток “ не е планувано да бъде доставян природен газ за България, а главната цел на този план е „ вероятно прекратяване на преноса [на газ] през Украйна “.

Газопроводът носи стопански изгоди на Русия, само че не и на България.

През Черно море тръбата минава на дълбочина от 3 км под морското ниво във води, в които има сериозна сеизмична активност. Специализирани кораби правят регулярни инспекции на положението на газопровода и правят бързи поправки при положение на повреди. Оборудването, което е належащо за наблюдаване и поправки, се внася съвсем напълно от западни страни.

Прекратяването на договорните връзки с снабдители от страна на South Stream Transport B.V. значи, „ че никой няма да може да прави поправки, в случай че тръбата се повреди, има течове или част от нея се разпадне поради земетресение. Всъщност съветската компания е изгубила оперативния надзор над газопровода, а съветското поделение е изгубило връзка с главната корпорация “, сподели пред Радио Свободна Европа източник от South Stream Transport B.V.

По-рано през годината Русия първо доста понижи, а по-късно приключи доставките по тръбопровода „ Северен поток 1 “.

В началото на седмица бяха открити три теча по „ Северен поток 1 “ и „ Северен поток 2 “ в датски и шведски води. По-късно датски и шведски сеизмолози, че същия ден са записали детонации в регионите на течовете от газопровода, а шведската полиция стартира следствие за вероятен бойкот.

НАТО и Европейският съюз обявиха, че течовете са породени от " бойкот " и дадоха обещание да подхващат решителни дейности за отбрана на сериозната европейска инфраструктура.

„ Газпром “ е мажоритарен притежател на двата газопровода и съгласно западни разузнавания Русия е способна на такава стъпка, тъй като това би повишило разноските на Европа за поддръжка на Украйна. Москва обаче отхвърля тези съмнения и от своя страна стартира наказателно дело за акт на интернационален тероризъм.

По искане на Русия Съветът за сигурност на Организация на обединените нации ще се събере в петък, с цел да разиска приключването на газ, заяви на конференция шведският външен министър Ан Линде.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР