Рекорден срив в доверието към премиера, правителството и парламента отбелязва

...
Рекорден срив в доверието към премиера, правителството и парламента отбелязва
Коментари Харесай

“Маркет линкс”: Рекорден срив в доверието към премиера -17%, правителството -19% и парламента - 8%

Рекорден срив в доверието към премиера, държавното управление и Народното събрание отбелязва последното социологиеско изследване на “Маркет линкс “.

Доверието към Кирил Петков единствено за четири месеца се е сринало до незначителните 17%, към държавното управление е 19%, а към Народното събрание е на нечуваните до момента 8% - равнища, достигани за пръв път в демократичната история на България.

За четири месеца правителстото е изгубило 19% от поддръжката си, Народното събрание - 14%, а близо 70% от българите нямат доверие към министър-председателя.

80% от интервюираните са неудовлетворени от развиването на страната.

На този декор ГЕРБ излиза напред с 6% разлика от ръководещата Политическа партия, която продължава да се срутва в очите на българското общество.

Българите имат по-голямо доверие на водача на „ Възраждане “ Костадин Костадинов (19%), в сравнение с към премиера Кирил Петков (17%).

Това сочат данните от национално изследване е финансирано и осъществено взаимно от БТВ и “Маркет линкс “, извършено измежду лица над 18 година в страната в интервала 29 април – 8 май 2022 година по методите на директно персонално изявление и онлайн анкета.

На този декор българското общество изпитва най-високо доверие към президента Румен Радев (48%), недоверието против него възлиза на 33%. За отбелязване е, че президентът също е изгубил 7% от поддръжката си.

На второ място е някогашният длъжностен министър председател Стефан Янев с 28% доверие и 72% съмнение.

Трети е водачът на ГЕРБ и някогашен министър председател Бойко Борисов с 22% доверие и 65% съмнение.

На четвърто място се подрежда водачът на „ Възраждане “ Костадин Костадинов с 19% доверие и 58% съмнение.

На пето място е министър председателят Кирил Петков със 17% доверие и 68% съмнение.

След него се подрежда водачът на „ ИТН “ Слави Трифонов също със 17% доверие и 63% съмнение.

На седмо място е вицепремиерът и водач на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова с 16% доверие и 70% съмнение.

Предпоследното място е за водача на „ Демократична България “ Христо Иванов с 11% доверие и 67% съмнение.

На последното място е водачът на Движение за права и свободи Мустафа Карадъйъ с 10% доверие и най-голям % на съмнение – 81%.

Усещането на българските жители е, че се усеща неустановеност. Чувства се, че ръководството към момента в някаква степен се лута, прави неточности, поправя ги в придвижване, в случай че е допустимо и по тази причина, изключително в тези тежки рецесии, се губи чувството за мощно и безапелационно водачество в страната “, съобщи социологът Добромир Живков.

Какво е доверието към държавното управление и Народното събрание?

От януари до април доверието към Народното събрание е спаднало с 14% (от 22% на 8%), а към държавното управление с 19% (от 36% на 15%).

„ Когато нямаме доверие в институциите, мъчно поддържаме, от време на време не разбираме или отхвърляме да разберем за какво се организира една или друга политика. За три месеца настоящето ръководство стигна до равнищата, с които завърши кабинета „ Борисов 3 " и надлежно 44-ят парламент.

В момента, макар този подтик, който имахме през есента и зимата, още веднъж сме изправени пред риска българското общество да не може да приема и даже да отхвърля в някои обстановки опозиция на решенията, които взима изпълнителната власт “, изясни Живков.

Удовлетворени ли сме от посоката на развиване на страната?

80% от интервюираните са неудовлетворени от развиването на страната, до момента в който 15% са задоволени.

„ Регистрирани са исторически ниски равнища на задоволство от развиването на страната. 70% от българското общество дефинира като отрицателно финансовото развиване на семействата им. Вече имаме сложни аргументи да се случи общия декор на неодобрение и боязън в българското общество “, съобщи социологът Добромир Живков.

Какви са страстите, които изпиват жителите, свързани с политическата обстановка?

35% изпитват разочарование;
25% изпитват тревога;
14% изпитват гняв;
8% се страхуват;
7% изпитват надежда;
7% от интервюираните изпитват „ неутрална “ емоция;
3% се усещат застрашени;
1% изпитват спокойствие;

Никой от интервюираните не е дал отговор, че изпитва сигурност от политическата обстановка в страната.

За коя партия/коалиция бихте дали своят вот, в случай че парламентарните избори са през днешния ден?

Най-много български жители (22,9%) биха дали своят вот за ГЕРБ, в случай че изборите бяха през днешния ден.

На второ място е „ Продължаваме промяната “ с 16,9%.

След тях се подрежда Българска социалистическа партия с 11%,

следвана от Движение за права и свободи с 9,3% и

„ Възраждане “ с 8,6%.

На предпоследното място е „ Демократична България “ със 7,4%,

а на последно е „ ИТН “ с 5,8%.

При " Продължаваме промяната " посоката е надолу. Останалите политически сили си резервират мястото, което са имали и преди.

Темата за войната в Украйна беше политизирана, въпреки това да беше категорично подчертавано неведнъж, че няма да се получи по този начин. И това оказа въздействие върху публичните настройки.

През последните три месеца стартира едно последователно разкъсване с тези надълбоко стопански и политически връзки, които са имали доста хора в съзнанията си с Русия. Всъщност съветската страна губи имиджово. Все повече се обръщаме към евроатлантическите си сътрудници, съобщи социологът Добромир Живков пред БТВ.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР