Регионален исторически музей - София представя временната експозиция Сватбата“. Хронологичният

...
Регионален исторически музей - София представя временната експозиция Сватбата“. Хронологичният
Коментари Харесай

РИМ София показва промените в традиционната и градската сватба

Регионален исторически музей - София показва краткотрайната експозиция „ Сватбата “. Хронологичният обсег на създадената тематика е краят на ХІХ – 80-те години на ХХ в.

„ Сватбата “ е най-новата краткотрайна експозиция в Регионалния исторически музей – София. В тематично отношение са показани младоженческите двойки, подаръците за гостите, подаръците за младоженците, фотографии и документи от сватби през другите десетилетия.

Изнесени са детайлности за обичайна и градската женитба сред Освобождението на България (1878 г.) и 40-те год. на ХХ в. Представени са и изменящите се сватбени обреди и традиции през идната ера, когато господства идеологията на социализма (1944 – 1989 г.).

Българските сватбени обичаи от края на XIX в. са резултат от надълбоко струпване в исторически проект. Структурата на обичайна женитба е триделна и включва предсватбени, сватбени и следсватбени традиции.

Плавните промени в подготовката и отпразнуването на това събитие идват през началните десетилетия на ХХ в. Градът, привлекателен център за нов вид живот, трансформира и сватбата. Тя е по-различна, разнообразна и личностно интерпретирана.

През втората половина на ХХ в. доста от старите традиции резервират преди всичко зрелищния си темперамент. Преминаването от църковен към само легален цивилен брак е измежду белезите на променената ера. Явление е „ комсомолската женитба “, когато част от празника е поднасянето на цветя и заставането в „ почетен часовой ” пред някой от паметниците от интервала за фотография.

В изложбата сватбените обреди, традиции и ритуали са онагледени с експонати от фонда на Регионалния исторически музей – София и с притежания на колекционерите Радостин Китанов, Румен Манов и Любомир Юруков. Партньори на изложбата са: Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей – Българска академия на науките, Българската национална телевизия, Българската национална филмотека, Историческият музей – Чипровци.

Откриването е в постройката на музея на 27 октомври от 18:00 часа. Временната експозиция може да бъде прегледана до 21 май 2023 година /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР