Противно на очакванията на много хора, тлъстите риби са най-полезни

...
Противно на очакванията на много хора, тлъстите риби са най-полезни
Коментари Харесай

Кои са най-тлъстите риби

Противно на упованията на доста хора, тлъстите риби са най-полезни за човешкия организъм. Това се дължи на обстоятелството, че те съдържат по-голям % (около 5%) ненаситени мастни киселини, по-известни като Омега-3, които са в положение да намалят риска от сърдечно-съдови болести, инфаркт, тромбоза, както и кръвното налягане и др.

Количеството на Омега-3 мастни киселини в рибата зависи от редица условия, като да вземем за пример кога на годината е уловена (преди или след хвърлянето на хайвера), температурата на водата и така нататък Освен това, не постоянно е правилно изказванието, че по-старата риба, която разумно е и с по-голямо тегло, има по-висок % мазнини.

Към групата на „ тлъстите ” риби влизат сьомгата, морската пъстърва, шаранът, херингата, скумрията и риба звук. Като цяло, типовете, които са пригодени за по-студени климатични условия и виреят в ледени води, съдържат и по-голямо количество подкожни мазнини.

Кулинарната обработка на тези сортове е от голямо значение за опазване на питателните им качества. При пържене ненаситените мастни киселини се унищожават в по-голяма степен, в сравнение с при печене и варене.

А при дълъг престой тези мазнини се окисляват, гранясват и са източник на свободни радикали, които имат неподходящо влияние върху организма. Затова да вземем за пример рядко ще видите сьомга, която се подготвя пържена.

 Сьомгата е измежду тлъстите риби

Трайността на доста от дребните типове тлъсти риби, като сардини и аншоа, е извънредно къса – сред 3 и 6 дни. За сметка на това, огромните типове като риба звук и риба меч могат да устоят до 24 дни замразени. Ето за какво сардините, скумрията и хамсията се съхраняват в натрошен лед и сол и се доставят в прясно положение.

Хората всекидневно одобряват доста мазнини, само че основно от мляко, месо, краве масло и прекомерно малко от риба. А нейната лой, за разлика от тази на бозайниците, е богата на извънредно значимите полиненаситени мастни киселини.

Те придават разтегливост и еластичност на клетъчните мембрани и са източник на биологично дейни вещества, нужни на доста органи за вярното им действие.

Омега-3 киселините успокояват възпаленията, уголемяват съдовете, пречат за образуването на тромби. Затова въздействат удобно при сърдечно-съдови, ставни, кожни, ракови болести. Освен това, оказват съществено въздействие на психологичното развиване при децата.

Прочети също:

- по какъв начин се да изсушим риба в домашни условия;

- или по какъв начин да си създадем пушена риба;

Източник: gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР