Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева обезщетение на

...
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева обезщетение на
Коментари Харесай

Христо Ангеличин осъди прокуратурата за 20 000 лева

Прокуратурата е наказана да заплати 20 000 лв. обезщетение на някогашния зам.-министър на външните работи Христо Ангеличин за моралните вреди от делото за занемареност във връзка със самолетните билети на министерството, заяви уеб сайтът " Лекс ".

Това излиза наяве от решението на Софийския апелативен съд, с което втората инстанция понижи с 5 000 лв. сумата, която държавното обвиняване би трябвало да заплати на Ангеличин, сподели инспекция на „ Лекс “. Миналата година градският съд осъди прокуратурата да му заплати 25 000 лв., а искът на Ангеличин е за 100 000 лв..

Той го заведе, откакто Върховният касационен съд (ВКС) го оправда дефинитивно по делото, по което беше обвиняем дружно с някогашния външен министър и народен представител от ГЕРБ Даниел Митов.

Обвиненията към тях бяха за това, че Министерство на външните работи не е оповестило социална поръчка, а е сключило съглашение с Министерството на земеделието и храните (МЗХ), с цел да употребява услугите на туроператорска компания, с която постоянен контракт имало единствено Министерство на земеделието и храните. Ставаше дума за компания, която осигурявала самолетни билети, ваучери за хотелски настанявания и застраховки при служебни пътувания. Прокуратурата твърдеше, че външното министерство е изплатило на компанията близо 500 000 лв., без да получи дължимите отстъпки от цената на билетите. След това компанията върна парите, само че тезата на обвиняването беше, че закононарушение има, тъй като казусът е като кражба на портмоне, след която причинителят е хванат и е върнал парите.

Ангеличин беше упрекнат в занемареност, тъй като не е извършил задължението си да управлява работата на шефовете на дирекциите „ Бюджет и финанси “ и „ Управление на собствеността и материално – техническо обезпечаване “. Тази му отговорност била предоставена със заповеди на министъра, само че Върховен касационен съд откри, че на никое място в тези заповеди не се приказва за сходна отговорност на Ангеличин, а най-после и прокуратурата не поддържаше обвиняванията.

Делото продължи близо 3 години, а на първа инстанция спецсъдът осъди Ангеличин на 4 години затвор и 4000 санкция. Макар да беше оневинен от идващите две инстанции, неоправдателната ефикасна присъда също е измежду причините за по-високо обезщетение за вреди, което обаче дължи прокуратурата.

В показанията си пред градския съд, дамата, с която Ангеличин живее на фамилни начала, и негов другар са свидетелствали, че той е изпаднал в потрес и бил извънредно обезпокоен от воденото против него дело, изключително откакто бил и наказан дейно на първа инстанция. Част от околните му се отдръпнали от него, останал незает, като в последните 20 години се занимавал напълно с социална активност – преди да стане зам.-министър, Ангеличин бил зам.-кмет, а преди този момент два мандата общински консултант, бил и измежду учредителите на ДСБ.

Той се тормозил и за това, че няма да може да устоя децата си, в случай че отиде в пандиза. Жена му е свидетелствала, че откакто бил наказан на първа инстанция, тръгвал към този момент към съда с мисълта, че може и да не се върне у дома и оставя самотна майка с две деца. Негов другар пък е дал показания, че Ангеличин изпаднал в обществена изолираност и с политическата му кариера било свършено.

„ С оглед нормалните вреди, търпени от процесния противозаконен акт, същият е изпитвал терзание, че ще бъде незаслужено наказан, засилено от първоинстанционната неоправдателна присъда, уронени са били и достойнството и достолепието му. Отделно, с оглед спецификата на обвиняването, е бил оскърбен и професионалният му престиж. На наказателното произвеждане е дадена и извънредно огромна публичност, водеща до накърняване на положителното име на ищеца пред неустановен кръг от хора, при съществуване на данни, че точно представител на прокуратурата е популяризирал информацията за обвиняването, след това прието за нелегално “, стимулира се апелативният съд.

Той обаче не е склонен, че обвиняването е поставило завършек на политическата кариера на Ангеличин и му е попречило да взе участие в парламентарните избори предходната година. В решението на два пъти е маркирано, че Ангеличин е бил обвиняем с Даниел Митов, който след края на процеса стана народен представител от ГЕРБ и даже беше претендент на партията за министър председател.

„ Следователно недоказано е, че тъй наречените репутационни вреди от процесното обвиняване са извънредно тежки с трайни последствия за обществения облик на ищеца, макар че съдът приема за закономерна последица възпрепятстването на политическата кариера, учредена на публично доверие, по време на наказателното гонене “, написа съдът.

Според САС по-високо от нормалното обезщетение е дължимо и поради това, че към хората на високи позиции, упованията за честност също са повишени, а обвиняването е било точно по отношение на работата на Анеличин. За да му присъди обаче по-ниско обезщетение от това на първата инстанция, апелативният съд отбелязва, че няма данни за влошено здраве на някогашния зам.-министър, делото е траяло в рационален период и той не е бил с мярка за неотклонение.

Не на последно място САС акцентира, че по същото време против Ангеличин имаше и второ дело, по което той също беше наказан на първа инстанция и оневинен по-късно. Ставаше дума за пазаруването на телефонни централи от компания „ Балкантел “, без да е извършена социална поръчка. Според апелативния съд моралните вреди, които Ангеличин е търпял от двете каузи не могат да бъдат отделени, което постанова и по-ниско обезщетение единствено по обвиняването за самолетните билети.

Решението не е дефинитивно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР