Проф. Димитров: Няма да има промени от българска страна в

...
Проф. Димитров: Няма да има промени от българска страна в
Коментари Харесай

Проф. Ангел Димитров: Нежеланието на историците от РСМ да приемат, че от средните векове имаме обща история, блокира

Проф. Димитров: " Няма да има промени от българска страна в взаимната историческа комисия с районен съд Македония. Хората, които не са към този момент в комисията от страна на РСМ, я напуснаха по лично предпочитание, не са били сменяни. Странно е да се желаят промени там, където решенията се вземат само от страната, която е излъчила съответните представители ".

Това съобщи в студиото на " Денят стартира " проф. Ангел Димитров, съпредседател на Съвместната историческа комисия с районен съд Македония. Благодаря за положителната оценка за нашата част от работата на взаимната комисия, сподели проф. Димитров.

" Комисията е теоретичен орган, тя взема решение по какъв начин би трябвало да работи. Предвидили сме като отговор на новата сила, която се внася в двустранните връзки, по-голяма динамичност в нашата работа. До средата на май да има 3 съвещания. Това зачестяване на ритъма не е нещо ново, от българска страна комисията желаеше да има доста повече срещи през годините, с цел да реализираме резултати.

В началото това наше предпочитание беше окачествявано като политически напън, само че ето, че в този момент има предпочитание и от другата страна за такива срещи. Първата за годината среща е към края на февруари ", разяснява проф. Димитров. Няма напън към нашата част от комисията, сподели още професорът.

Имаме опит, знаем какво да чакаме и подхождаме с внимание и натурализъм, без особени упования, сподели той. " Имаме две съществени задания - обзор на учебниците по История по какъв начин се преподава сътветната материя. Ние сме още в Средновековието, на материята, която се преподава в главното учебно заведение.

Още не сме стигнали до това, което се преподава в гимназиалния курс, а работим повече от 3 години и половина. Всичко е поради нежеланието на нашите сътрудници да одобряват, че имаме обща история, а тя стартира през междинните епохи.

На това се дължи това блокиране на естествения темп на работа на комисията и дребното реализирани резултати ", сподели проф. Димитров. Настоях още веднъж да отворим диалога за Гоце Делчев, само че за жалост нашето съвещание ще бъде след 150-годишнината от рождението на Гоце Делчев, разяснява още проф. Димитров.

Той даде образец за разликите по тематиката за Гоце Делчев: " Когато обсъждаме по какъв начин да подготвим един текст до държавните управления за взаимно честване, сътрудниците от РСМ потеглят от съвременността към предишното - от тяхната визия за Гоце Делчев, без да се приказва за Гоце Делчев в негоото историческо време.

Това е метод, който не е исторически. Ние предлагаме първо да се оцени една персона в неговото историческо време и оттова да се осмисли смисъла му за сегашното ".
Източник: zonanews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР