Предвидено е финансиране от 2,7 млрд. евро в пилотната фазаЕвропа

...
Предвидено е финансиране от 2,7 млрд. евро в пилотната фазаЕвропа
Коментари Харесай

Създават Европейски съвет по иновациите

Предвидено е финансиране от 2,7 милиарда евро в пилотната фаза

Европа е международен водач в промишлени браншове като химическата индустрия

Европейската комисия излезе с ново предложение в региона на нововъведенията. Предвижда се основаване на Европейски съвет по нововъведенията, който да предлага изцяло обслужване за революционни технологии с висок капацитет и новаторски сдружения с капацитет за разгръщане.

Европейският съвет по нововъведенията ще започва работата си с 2,7 милиарда евро в пилотната фаза през 2018-2020 година, като задачата му е да открие и поддържа бързо разрастващи се, високорискови нововъведения с огромен капацитет да основат напълно нови пазари, заяви Комисията.

Днес в София ще се състои неофициалното разискване сред държавните и държавните ръководители по отношение на научните проучвания и нововъведенията, както и нужните стъпки за обезпечаване на конкурентоспособността на Европа в международен мащаб.

Очаква се бързо приемане на идващия бюджет за интервала 2021-2027 година, в който са заложени 100 милиарда евро за стратегии за проучвания и образование по „ Хоризонт Европа “ и Евратом, както и за други съществени стратегии за финансиране, които ще дадат забележителен тласък за нововъведения.

Предстои също въвеждане на самодейността VentureEU за поощряване на частните вложения и рисковия капитал, както и в допълнение опростяване на разпоредбите на Европейски Съюз за държавните помощи, с цел да се улесни общественото финансиране на новаторски планове, в това число съчетание на средства на Европейски Съюз и национални средства.
още по тематиката
Макар че в Европа живеят едвам 7% от международното население, тук се реализират 20% от международните вложения в научноизследователската и развойната активност, както и една трета от всички висококачествени научни изявления. Освен това Европа е международен водач в промишлени браншове като фармацевтиката, химическата индустрия, машиностроенето и модата.

Европа обаче изостава в доста области. Дружествата от Европейски Съюз изразходват за нововъведения по-малко средства, в сравнение с техните съперници (1,3% от Брутният вътрешен продукт спрямо 1,6% в Китай, 2% в Съединени американски щати, 2,6% в Япония и 3,3% в Южна Корея).

В Европа рисковият капитал продължава да е едва развъртян. През 2016 година вложенията в рисков капитал в Европейски Съюз възлизат на към 6,5 милиарда евро, до момента в който в Съединени американски щати тази стойност е 39,4 милиарда евро, а и фондовете за рисков капитал в Европа са прекомерно дребни — приблизително 56 милиона евро в съпоставяне със 156 милиона евро в Съединени американски щати. В резултат на това тези сдружения изместват активността си в икономическа среда, в която имат по-добри шансове да порастват бързо.

В Европейски Съюз има единствено 26 от така наречен „ започващи предприятия еднорози “ (стартиращи предприятия на стойност над 1 милиард долара) — за разлика от Съединени американски щати и Китай, където предприятията от този вид са надлежно 109 и 59.

Публичните вложения в Европейски Съюз изостават от задачата от 3% от Брутният вътрешен продукт, а интензитетът на научните проучвания и развойната активност е към момента неравномерно разпределен сред районите на Европейски Съюз, като вложенията и научните проучвания са съсредоточени главно в Западна Европа.

Освен това 40% от работната мощ в Европа не има нужните цифрови умения, по данни, оповестени от Европейската комисия.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР