Председателят на Държавната агенция Електронно управление (ДАЕУ) Атанас Темелков призова

...
Председателят на Държавната агенция Електронно управление (ДАЕУ) Атанас Темелков призова
Коментари Харесай

Агенцията за електронно управление предлагала все повече услуги, но гражданите не се възползвали

Председателят на Държавната организация " Електронно ръководство " (ДАЕУ) Атанас Темелков прикани за по-активни дейности от страна на жителите при потреблението на наличните електронни услуги, с цел да стартира по-бързо дигитализирането на останалите. По време на 19-ата годишна конференция по електронно ръководство той призна, че организацията би трябвало да работи още повече с жителите и администрациите, с цел да реализира набелязаните си цели.

" В България има близо 4.6 млн. консуматори на мобилен интернет и към 1.5 млн. на стационарен. Делът на дейните консуматори на услуги през интернет не надвишава обаче 7%, а над 80 на 100 от пълнолетните българи към момента избират да получават услуги на гише. Каквито и системи да създадем и каквито и нови технологии да внедрим, в случай че не работим с жителите и с администрациите, мъчно бихме могли да реализираме съществени достижения в региона на електронното ръководство ", съобщи Темелков.

Той уточни като главно предизвикателство самите процеси на внедряване на осведомителни и информационни технологии, както и ръководството на виталния цикъл на внедряваните системи. В създаването на електронното ръководство се плануват нужните координационни механизми за съответно обмисляне, надграждане и внедряване на осведомителни запаси в администрацията, посочи Темелков.

Неговият заместител Александър Йоловски добави, че " потреблението на наличните и действително работещи съставни елементи на електронното ръководство е въпрос и на персоналното предпочитание и нужда на жителите ". По думите му няма по какъв начин да се направи е-управление без надеждни средства за идентификация. Затова до въвеждането на национална скица за електронна идентификация жителите и бизнесът могат да употребяват наличните средства за идентификация в електронна среда - ПИН, ПИК и др.

" Не дава отговор на истината изказванието, че българските жители нямат разполагаем средства за електронна идентификация. Но с изключение на тях, изисква се и интензивно гражданско присъединяване ", добави Йоловски пред участниците в конференцията.

Темелков добави, че ще бъде обособена и специфична служба - основен информативен управител (CIO), в обществените администрации, който да има лидерска функционалност в планирането, координирането и развиването на осведомителните запаси.

Очаква се през април да бъдат показани отчасти или изцяло основни моменти от архитектурната рамка на електронното ръководство.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР