Правителството на Нидерландия може да прехвърли някои от излишните си

...
Правителството на Нидерландия може да прехвърли някои от излишните си
Коментари Харесай

Нидерландия предлага на България изтребители F-16, ако даде Миг-29 на Украйна

Правителството на Нидерландия може да трансферира някои от непотребните си самолети F-16 на съюзническа страна от НАТО, с цел да може тя на собствен ред да подари своите МиГ-29 на Украйна, съобщава БГНЕС.

По информация на списание EW Magazine Хага обмисля да даде непотребни изтребители F-16MLU на съдружници от НАТО в Източна Европа, с цел да могат те да дават своите изтребители МиГ-29 на Украйна.

Порталът Aviacionline defensa твърди, че един от главните претенденти би била България, която има намерение да пенсионира остарелите си МиГ-29 Fulcrum ( " опорна точка " ) от 2023 година и се интересува от наемането на ескадрила западни изтребители, с цел да обезпечи въздушната си защита до идването на първите осем мостри съвременни F-16 Block 70 през 2025 година

Отговорните лица са били осведомени поверително. За да стане договорката ефикасна, както и всички отбранителни произведения, създадени от американски компании, Вашингтон би трябвало да даде своето утвърждение.

От началото на войната Киев моли западните си съдружници за всевъзможен тип помощ, по-специално за изтребители, с цел да може да се изправи против съветските военновъздушни сили. Въпреки че украинските военновъздушни сили желаеха прехвърлянето на западни изтребители, а в този момент се чуват и гласове в поддръжка на тази самодейност, НАТО се отнася сдържано към концепцията.

Много се приказва за доставка на Украйна на самолети МиГ-29 от някогашните страни от Варшавския контракт, които след рухването на Желязната завеса се причислиха към НАТО. По-специално се споменават Полша, Словакия и България, където тези самолети към момента са на дейна работа.

В началото на юли словашкият министър председател Едуард Хегер разгласи, че ще подари 12 самолета МиГ-29 на украинските въоръжени сили, а в подмяна Военновъздушни сили на Чехия ще поемат защитата на словашкото въздушно пространство. Подобна договореност беше реализирана с Полша в началото на май - тогава нейният министър на защитата се споразумя със словашкия си сътрудник, че полски самолети ще охраняват въздушното пространство на Словакия, в случай че тя съобщи своите МиГ-29 на Украйна. Въпреки това няма ясни признаци, че словашкият Fulcrum е трансфериран на Украйна. Очевидно е обаче, че резервните елементи от тези страни оказват помощ за поддържането на украинските МиГ-29 в придвижване.

Излишните F-16MLU от Нидерландия може да се окажат на мястото на полските МиГ-29, до момента в който дойдат неотдавна контрактуваните корейски FA-50. Полша разполага с 36 F-16C и 12 F-16D, които, въпреки и доста по-модерни от нидерландските изтребители, биха разрешили да бъдат усвоени без огромни затруднения, като огромна част от логистиката е обща.

Припомняме, съгласно публична информация към 31 октомври военновъздушните сили на България се състоят главно от руски самолети МиГ-29 и Су-25, които към този момент не подлежат на техническо обслужване и скоро би трябвало да бъдат снети от въоръжение.

През август служебният министър на защитата Димитър Стоянов започна преговори с Полша за българските МиГ-29 в опит изтребителите да останат по-дълго време част от българските Военновъздушни сили. Той предложи на Министерството на защитата да подписа контракт с полските военноремонтни предприятия за поддръжката на МиГ-29, с цел да могат машините да останат в летателна валидност до 2025-2026 г. По думи на министъра в авиацията " потребностите са най-крещящи ", като те включват освен самолетите, само че и системите за наблюдаване и инфраструктурата, като военните търсят решения с помощта както на съдружниците, по този начин и на българските военни фабрики.

България се е трансформирала в един от най-големите непреки снабдители на оръжие в Украйна, продавайки рекордни количества от началото на войната, твърди украинското издание " Европейска истина ", базирайки се на " Евроактив ".

Отбелязва се, че България и Унгария са единствените две страни в НАТО и Европейски Съюз, които публично отхвърлиха да изпратят военна помощ на Украйна. Българските производители и търговци на оръжие продават своята продукция най-вече в Полша и Румъния, откъдето оръжието бива изнасяно към Украйна, прецизира изданието.

На 3 ноември българският парламент утвърди с болшинство проектозакон за предоставяне на оръжие на Украйна.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР