ПП-ДБ искат споразумение за управление с ГЕРБ само за следващите

...
ПП-ДБ искат споразумение за управление с ГЕРБ само за следващите
Коментари Харесай

Атанас Славов: ПП-ДБ имат мандат да преговарят за 9 месеца, не сме готови с формула за цял мандат

ПП-ДБ желаят съглашение за ръководство с ГЕРБ единствено за идващите 9 месеца. 

Това е поставено на масата на договарянията през днешния ден, разкри правосъдният министър в оставка Атанас Славов пред БНР.

 

Това се разминава с предлагането за съдружно ръководство, което ГЕРБ изготвиха, за взаимен цялостен мандат с ПП-ДБ при систематизиране на интервалите - 9 месеца в този момент, и още два пъти по 15 месеца.

 

" Лидерите и на " Продължаваме промяната ", и " Демократична България " са получили явен политически мандат за договаряния за държавно управление единствено за идващите 9 месеца, а не за цялостен мандат от 4 години ", сподели през днешния ден пред " Хоризонт "  Атанас Славов.

 

" Четири години е доста време. Четири години може да се одобри за празен чек, не е това смисълът на ръководството сега ", посочи министърът.

 

Той добави, че не става дума за ръководство непременно, като такова ще има единствено против ясни задължения за промени.

 

" Нормално да има известни терзания и песимизъм за класическа формула за съдружно ръководство, заради елементарният факт, че обединения се вършат сред близки политически сили, а не сред съществени съперници, които до неотдавна са били в сходна фаза на политическа битка ", обясни Славов.

 

Според Славов ПП-ДБ желали да видят по какъв начин ще протече ръководството пред следвашите 9 месеца, когато министър председател ще е Мария Габриел, и едвам тогава да се мисли за продължение на мандатите

 

Славов разяснява и неналичието на доверие сред сътрудниците през миналите 9 месеца.

 

" Ключовото за нашите гласоподаватели не е по какъв начин назоваваме ръководството, а какви задължения имаме. Вчера акцентът беше върху промените. Имаме единодушие, че би трябвало да има ръководство в този сложен за страната и района миг. Част от нашите гласоподаватели са сериозни към опцията, декларирана от ГЕРБ за 4-годишен мандат на ръководство.

 

Защото ние сега имаме ангажимент за 18 месеца с ясно написани промени. 4 години може да се пояснява като празен чек. До края на годината би трябвало да забележим реализация на цялата стратегия, поради която бе основано това ръководство ", изясни министърът на правораздаването.

 

Засега няма реация от страна на ГЕРБ за тази нова режисура.

 

Припомняме, че късно нощес малко след 22.30 ч. завърши първият кръг договаряния. От страна на ГЕРБ на масата е поставено съглашение, което да трансформира сглобката в коалиция. ПП-ДБ пък оферират меморандум с механизъм за назначения в регулаторите.

 

Министърът на правораздаването Атанас Славов е безапелационен: 

 

" Предпочитам да се концентрирам върху работата, която мога да свърша. За мен е значимо поетите задължения да бъдат спазвани. Формулата за идващите 9 месеца ще се избере от самите екипи и самите политически обединения. Аз споделям какво стои на масата на ПП-ДБ, задължението е да има явен лист с промени, които могат да се осъществят през идващите 9 месеца ".

 

Правосъдният министър разяснява и какво да се чака от избора на управления на регулаторите, както и мечтаните промени в правосъдната система. За него е значимо да е явен механизмът:

 

" Как да се избират по транспарантен метод и да е гаранция против политизация на процеса, това са основни въпроси. Без тези гаранции няма да реализираме задачите. Първо промени министри по-късно ".

 

" Когато се приказва с проценти 50:50, образуването на тези органи ще е функционалност на решения в Народно събрание и от сътрудниците в ръководството. Второ – да се предлагат политически необвързани хора с високи морални качества и да не става дума за делба на партийни квоти. Това са правила, по които всеки номиниран може да бъде тестван за морални и нравствени качества посредством обществени процедура. Възможността за номинации е отворена – да могат за предлагат депутати, профилирани НПО-та, разнообразни професионални организации. Ключовото е претендентите да минават през инспекция за интегритет и професионални качества ", изясни част от новите условия Атанас Славов.

 

За провосъдния министър едно от най-важните неща е " кой носи отговорността за взетите решения? " " Ще има плаващи болшинства или ще имаме ясно съглашение, кой ще избира тези представители, всички могат да предлагат, само че кой ще носи политическата отговорност? ", споделя Славов.

 

И добави: 

 

" Хората, които не дават отговор на условието за високи професионални качества, да не бъдат подкрепяни – това е несъгласие. Никой не споделя, че ще е елементарен процесът, само че въпреки всичко, в случай че ние не създадем тази стъпка и не подсигуряваме деполитизацията на регулаторите и влизането на потвърдени експерти, не виждам смисъл ".

 

И изясни, че " логиката на квалифицираното болшинства е да се търси необятна поддръжка, да се търсят безспорни кандидатури, които могат да съберат тези гласове в Народното събрание ".

 

" Всеки може да номинира, въпросът е за избора да се носи отговорност. Оставката е законен политически излаз, в случай че не се съблюдават поети политически задължения ", сподели Атанас Славов.

 

Дали ще бъде допълван описът " Магнитски " с българи и български компании, правосъдният министър сподели, че няма публична информация.

" Ако има нови попълнения, значи, че нашите институции имаме доста работа за извършване, промените да бъдат ускорени и това е задължението, които желаеме да наложим на бъдещото държавно управление. Не е добре за обществения имидж на България и е тежка диагноза за нефункционалност ", показа мнението си за българското наличие в листата на " Магнитски " Атанас Славов.

 

Той предложи " множеството следствия, които попадат във фокуса на публичното внимание, би трябвало да бъдат доведени до край. Без външна интервенция, без избрани процеси в Народно събрание, във Висш съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет не може да чакаме от единствено себе си смяна ".

 

" След приемане на механизма за следствие на основния прокурор през 2023 година, апелите за оставка би трябвало да са на назад във времето, тъй като има работещ механизъм. Има много нови неща в Закона за правосъдната власт. Членовете на Висш съдебен съвет и Прокурорския съвет наложително ще са политически необвързани и като минем през това, кой може да прави номинации - депутати и най-хубавите юридически факултети, самият инспекторат към Висш съдебен съвет повече от половината ще се образува от оферти на съдилищата. Ще има доста нови неща с вярата, че ще трансформират цялата институционална картина. Главният прокурор към този момент не е висш началник на цялата прокуратура, а и няма тази свръхцентрализирана власт ", каза правосъдният министър.

 

" Безкрайни разногласия, безкрайни препирни. Виждате, че самите партии мълчат сега за договарянията и мисля, че по този начин е редно. Надявам се с консултациите от понеделник да имаме повече изясненост. Но въпреки всичко да не забравяме - те имаха 9 месеца, в които беше ясно по кое време ще бъде датата, на която ще се подаде оставката. 9 месеца, в които разпределяха и власт, и запаси, и спояваха вътре сглобката. Така че всевъзможни прояви на проява на мускули и неочаквани прояви на опозиционност не се посрещат с утвърждение от хората ", съобщи  днес и Радев.

 

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР