Положителните оценки към основните институции в началото на новата година

...
Положителните оценки към основните институции в началото на новата година
Коментари Харесай

Месец преди ротацията -„Тренд“: ГЕРБ – 24.8%, ПП – ДБ -17.8%

Положителните оценки към главните институции при започване на новата година се стабилизират на ниските равнища от края на 2023 година Промяна в електоралната картина няма.

Няма и очакване, че ротацията в държавното управление ще докара до основна смяна в ръководството.

Близо половината от българите не са осведомени с измененията в конституцията.

Това са главните заключения от новото национално представително изследване на Изследователски център “Тренд ” по поръчка на “24 часа ”.

Запазват се ниските равнища на позитивно отношение по отношение на работата на главните институции, само че без задълбочаване на ерозията

Парламентът получава най-нисък дял позитивни оценки (15%). Правителството се употребява с поддръжката на 22%.

Президентът  – единствено с 36%.

Радев, с тези свои дейности, ориентирани против болшинството в Народното събрание, се пробва да натрупа политически капитал, с цел да показа себе си за евентуална опция, оставяйки парламентарната съпротива с второстепенна роля.

Симпатизантите на ПП-ДБ стоят компактно зад кабинета “Денков ”.

Това, което прави усещане, е, че към този момент наклонността за спад в поддръжката към държавното управление е спряла. Има стабилизация, само че на ниски равнища.

Сред гласоподавателите на ГЕРБ 4-ма от 10 души поддържат държавното управление, само че болшинството от тях не споделят това мнение.

Положително отношение към работата на държавното управление заявяват и към една трета от симпатизантите на Движение за права и свободи.

Няма основна смяна и в оценката за работата на президента – 36% го правят оценка позитивно, а негативно – 52%.

Електоралната картина също наподобява постоянна, само че продължава трендът все по-малко хора да декларират присъединяване в изборите – в случай че през днешния ден има нови, ще имаме още по-ниска от така и така рекордно ниската интензивност на последните два парламентарни вота.

Няма динамичност и в поддръжката на главните политически обединения.

ГЕРБ резервира първото място с 24,8% измежду гласуващите,

“Продължаваме смяната ” – “Демократична България ” имат 17,8%,

“Възраждане ” резервира третата си позиция с поддръжка от 14,6%,

Четвъртият в подредбата е Движение за права и свободи с 13,8%, а

петото място остава за Българска социалистическа партия (9,6%).

За следващ месец и Има Такъв Народ резервира позицията си с малко над бариерата за влизане в Народното събрание с 4,8%. При възможни нови парламентарни избори 7% биха отбелязали опцията “Не поддържам никого ”.

Наблюдава се лек растеж в желанието за предварителни парламентарни избори от 30% през ноември до 34% през януари.

42% са на мнение, че предварителен избор не е нужен.

Няма подозрение, че има сериозен капацитет за нов политически индивид. Това се вижда освен от електоралните проучвания, само че и от изборната интензивност.  На последните и предпоследните избори излязоха да гласоподават малко над 2 милиона и 600 хиляди души, в случай че интензивността на парламентарни избори приблизително в последните 2 десетилетия е била към 3,5 милиона.

Няма съществено очакване за смяна, подбудена от идната ротация на министър-председателя Николай Денков с Мария Габриел . Според 56% ротацията няма да промени значително ръководството.

Почти идентични са дяловете на хората, които считат, че ръководството ще стане по-добро (15%) или противоположното – по-лошо (16%).

Дори и в сглобката да имат спорове, нищо няма да заплаши живота на този кабинет.

Причините са минимум четири.

На първо място – нито един от сътрудниците няма интерес от нови избори. При предварителен избор нито ГЕРБ, нито Движение за права и свободи, нито ПП-ДБ ще имат по-висок резултат спрямо последните избори. Като при ПП-ДБ упованията са за по-нисък.

На второ място – нито една от ръководещите партии няма различен сътрудник, с който да може да направи нова “сглобка ”.

На трето място – нови избори отварят вратата за поява на нов политически индивид, който може да размести малко или доста електоралните пластове, което си е риск за обединенията, които поддържат настоящето ръководство.

И на четвърто място, само че не и по значение – в идващите няколко месеца предстоят основни назначения за попълване на регулаторите.

Голямата част от тези позиции са с корав мандат от по няколко години. Това са властови позиции, които едва ли някой от сглобката желае да пренебрегне.

Близо половината от българите (46%) признават, че не са осведомени всъщност с измененията в конституцията. Само 17% показват утвърждение към тях, като това се отнася за почти половината от гласоподавателите на ГЕРБ и ПП-ДБ, както и към една пета от тези на Движение за права и свободи. 30% не утвърждават измененията.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР