По инициатива на министъра на образованието и науката проф. Галин

...
По инициатива на министъра на образованието и науката проф. Галин
Коментари Харесай

Цоков откри класна стая в МОН

По самодейност на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков за първи път в институцията се провежда „ Класна стая в МОН “. Второкласници от 7.СУ „ Свети Седмочисленици “ – едно от първите новаторски учебни заведения у нас, бяха посетители на министерството и имаха интердисциплинарен урок на тематика „ Зимни празници от националния календар “, оповестяват от МОН.

„ Ученето може да се случва на всяко място и това желаеме да покажем с тази самодейност. За нас е изключително значимо освен да се учите добре, само че и да бъдете щастливи и все по-любопитни и по-търсещи “, сподели проф. Цоков.

По думите му всеки месец МОН ще бъде хазаин на друго учебно заведение, което ще организира един ден занятия в институцията. „ Искам да заздравим връзката сред хората, които работят в министерството и тези, към които са ориентирани всичките ни старания – децата “, изясни той.

„ През месец декември на предходната година организирахме два урока в етнографския музей и един урок в археологическия музей, а през днешния ден сме тук. Всичко това покачва интереса и ангажираността на децата “, разяснява учителката Мая Андасорова, която е и класен началник на децата. Символичната класната стая, само че с същински нови чинове за II Б клас, бе обособена във фоайето на МОН, пред портрета на Иван Вазов, за който учениците научиха, че е бил и министър на националното просвещение. Урокът им обединяваше задания от разнообразни предметни области - родинознание, български език и литература, математика, музика, изобразително изкуство, технологии и предприемачество. Осигурена бе и интерактивна дъска, на която бяха презентирани съществени моменти от урока, а децата имаха опция да пишат и вземат решение задания.

Урокът включваше и четене на текстове, свързани с Международния фолклорен фестивал „ Сурва “ – Перник ‘2024 “, установяване на типа и присъщите им особености, както и отговор на въпроси от наличието им. Малките възпитаници търсеха думи с правописни особености, ревизираха и доказваха правописа им. Децата изчисляваха от какъв брой години се провежда карнавалът и прилагаха математическите си познания при решение на на практика проблеми за изработка на кукерска маска и рамка за фотография.

Практическата задача за учениците включваше разработване на кукерски маски, които децата подариха на своя хазаин – проф. Галин Цоков и на представители на МОН, които участваха в часа. А министърът ги предложения да прегледат кабинета му и им пожела един ден те да бъдат на това историческо бюро и да взимат най-хубавите решения за децата на България.

Идеята за отваряне и на държавната институция за осъществяване на образователни часове, която способства за повишение на обществените умения на учениците, е продължение на поддръжката от МОН за просветителни действия отвън класната стая посредством националните стратегии „ България – просветителни направления “, „ Иновации в деяние “ и други Сред местата, където се организират уроците, са музеи, галерии, публични библиотеки, обсерватории, планетариуми и научни институти. МОН е първото министерство в тази самодейност.

7.СУ „ Свети Седмочисленици “ е едно от първите новаторски учебни заведения у нас, като през днешния ден те към този момент са 548 и са ситуирани в цялата страна. Нововъведенията в тях са свързани с концепцията за смяна на модела на учене – практическо образование, предоставяне на опция за повече присъединяване и съзидание на децата, учене посредством прекарване отвън обичайна класна стая и др.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР