Планът за приемането на еврото, който беше приет, фактически е

...
Планът за приемането на еврото, който беше приет, фактически е
Коментари Харесай

Датата 1 януари 2025 г. за еврото не е сакрална

" Планът за приемането на еврото, който беше признат, в действителност е направен на база на целева дата 1 януари 2025 година Аз не мисля, че е доста продуктивно в този момент да се фокусираме върху датата. По-скоро фокусът би трябвало да бъде върху това, което би трябвало да бъде направено ", съобщи пред БНР шефът на Българска народна банка Димитър Радев.
Преди дни министър председателят Николай Денков съобщи, че България договаря индикаторът за инфлацията, преди приемането на еврото, да бъде оценен по-късно през годината. Той добави, че датата 1 януари 2025 година за влизането ни в еврозоната не е " сакрална ".
Управителят на централната банка сподели още, че в случай че България желае да промени датата, на която желае да влезе в еврозоната - от 1 януари следващата година на друга, би трябвало да договаря с европейските си сътрудници. Според Димитър Радев индикативната дата остава началото на идната година.
" Всичко зависи от резултатите, т.е. данните, които чакаме да постъпят за януари, февруари, март месец. Освен това би трябвало да се има поради, че ние гледаме комплекс от индикатори, т.е. не гледаме единствено растежа на ипотеките, а гледаме доста други неща, да вземем за пример по какъв начин сходна мярка ще отрази общо на стопанската система на, икономическата интензивност. Това решение ще бъде взето доста деликатно и то ще бъде взето на база на постъпващите данни ", сподели той.

Затягат кредитирането на семействата

Евентуално стягане на кредитирането на семействата може да има след разбор на данните за първото тримесечие на тази година, предвижда Димитър Радев. По думите му към такива ограничения ще се подходи доста деликатно.
Българска народна банка регистрира предходната седмица, че лихвите по заемите и депозитите се покачват. Най-голямо е повишаването на потребителските заеми, като през декември 2023 година междинният лихвен % по тях скача с 1,01 прочие п. до 9,60%, а годишният % на разноските (ГПР) по тези заеми - с 1,05 прочие п. до 10,14%.
при жилищните заеми макар упованията лихвите остават на равнищата от предходния месец - 2,58%, а ГПР по тези заеми даже се намалява с 0,06 прочие п. до 2,86%. Средният лихвен % по другите заеми в левове спада с 0,17 прочие п. до 3,90%. Лихвата по овърдрафта се усилва с 0,11 прочие п. до 14,75%, а при заемите по кредитни карти, отвън безлихвен гратисен интервал, в левове - с 0,11 прочие п. до 20,93%.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР