Пет оферти от международни компании с богат опит в сектора

...
Пет оферти от международни компании с богат опит в сектора
Коментари Харесай

Подадени са пет оферти за концесията на Летище София

Пет предложения от интернационалните компании с богат опит в бранша са подадени за концесията на Летище София. В момента комисията за осъществяване на процедурата ревизира дали подадените заявления отговарят на условията на тръжната процедура. Финансовите и механически предложения на позволените участници ще бъдат отворени на 9 май 2019 година в намерено съвещание.

Цялата документи по плана е оповестена на уеб страницата на летището и е налична за обществеността, с цел да се подсигурява бистрота на процеса, оповестиха от Международната финансова корпорация (МФК/IFC).

Международната финансова корпорация (МФК/IFC), член на Групата на Световната банка, и Европейската банка за възобновяване и развиване (ЕБВР) подкрепят Министерството на превоза, осведомителните технологии и известията при провеждането на търга за концесията на летище София с използването на най-хубавите международни практики.

" Ставаме очевидци на налагането на България като привлекателна капиталова дестинация в района ", е декларирал Фабрицио Дзарконе, постоянен представител на Световната банка за България, Чехия и Словакия, цитиран в известието. Според него дейно работещите институции, които подсигуряват равнопоставеност на вложителите в комбиниране с използването на регламентите на Европейски Съюз, са от изключителна значимост за отключването на икономическия капацитет на страната.

" ЕБВР със удовлетворение отбелязва, че концесията притегля петима интернационалните играчи с богат опит и потвърдени триумфи в бранша ", счита Лариса Манастърли, шеф на Европейска банка за възстановяване и развитие за България. " Целта е да изберем стабилен интернационален оператор с благоприятни условия да развие летището, с цел да отговори най-добре на потребностите на пасажерите и на българската стопанска система. Това ще е добра вест и сигнал и за други вложители, които се надяват да дойдат в България ", е показала тя.

През последните две десетилетия в международен мащаб се следи наклонност ръководството на летищата да се поема от частния бранш, като в множеството случаи се употребява моделът на публично-частно партньорство (ПЧП), в това число посредством контракти за концесия. В Европа през 2016 година 41 на 100 от всички летища имат частни акционери, което съставлява нарастване с 22 на 100 от 2010 година насам.

" Чрез привличането на частен капитал и експертиза, летищните концесии могат да донесат обилни стопански изгоди, като подтикват растежа на туризма, усилят товарните транспорти и покачат качеството на услугите за пасажерите. Всичко това води до понижаване на фискалната тежест за държавните управления ", отбелязва Георги Петров, управител ПЧП инфраструктурни планове за Европа и Централна Азия на IFC.

Правителството на България цели да реализира сходни резултати за страната с концесията на летище София. Съгласно изискванията на концесията цялата летищна инфраструктура и активи остават благосъстоятелност на страната. На частния сътрудник ще бъдат предоставени права да ръководи летището за периода на концесионния контракт.

На 5 юли 2018 година държавното управление започва открита, конкурентна тръжна процедура, с цел да избере най-квалифицирания сътрудник за ръководството на летище София. Инвеститорът, който предложи композиция от най-високо годишно концесионно заплащане и най-хубава цялостна визия за стабилно развиване на летището, ще завоюва правото да го ръководи. Победителят би трябвало да заплати и закрепеното в началото заплащане от 550 млн. лева.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР