Париж, Международна изложба за военноморска техника и технологии Euronaval Два

...
Париж, Международна изложба за военноморска техника и технологии Euronaval Два
Коментари Харесай

Български военни кораби с висока оценка от световни експерти в Париж

Париж, Международна галерия за военноморска техника и технологии „ Euronaval ” Два български военни кораба привлякоха вниманието на специалистите по време на най-голямото ревю за военноморска техника и технологии Euronaval 2018, което се организира в Париж. Проектите им са направени от корабостроителницата „ МТГ-Делфин “, която е единствен български представител измежду 400-те фирми-участнички в ревюто.
Варненската компания показа 150-тонен транспортен съд за брегова защита (LPV-35) и 550-тонен патрулен транспортен съд за отбрана на изключителната икономическа зона (OPV-60). Двата плана получиха висока оценка от интернационалните специалисти и към тях демонстрираха интерес представители на най-високо равнище от страни от три континента.

„ Желанието ни е да си сътрудничим с страни, които би трябвало да се оправят по едно и също време с възходящата трудност на морската среда и лимитираните бюджети, “ изясни Светлин Стоянов, изпълнителен шеф на „ МТГ-Делфин “. „ Проектите ни са подчинени на модулния принцип, с цел да могат да бъдат приспособени към всички характерни условия на евентуалните клиенти, “ добави той.

Първият от новите планове на „ МТГ-Делфин “, OPV-60 идва в два разновидността. В по-леко въоръжената си трансформация корабът може да извършва задания по граничен надзор, наблюдаване и съпровождане, надзор на бежанските потоци, търсене и избавяне, отбрана на морските линии за връзка и надзор на рибарството. OPV-60 носи на палубата си дрон или лек хеликоптер, планувани да оказват помощ на екипажа с информация за оперативната картина, както и две лодки, вид RHIB.

Втората трансформация на 550-тонния транспортен съд съставлява солидно въоръжен бърз ракетен катер. За осъществяване на бойните си задачи, корабът разполага с четири противокорабни ракети и един комплекс за противовъздушна защита. И при двата разновидността артилерийското въоръжение включва 40 мм и 20 мм оръдия, както и две картечни установки.

По-малкият LPV-35 е и по-леко въоръжен. Корабът разполага с 20 мм оръдие и две картечни установки, само че все пак е изцяло кадърен да извършва задания по брегова защита, търсене и избавяне надзор на бежанските потоци. Палубен дрон и една лодка подкрепят екипажа за реализиране на задачите си.

Проектите на OPV-60 и LPV-35 към този момент имаха своята българска премиера на ревюто за защита HEMUS 2018 в Пловдив през май т.г., и получиха висока оценка от експертната общественост в България.

В допълнение към по-малките кораби, в Париж „ МТГ-Делфин “ показва и обновения дизайн на своята корвета K-90, който се отличава с усъвършенствани благоприятни условия за водене на електронна битка.

С новите два плана портфолиото от военни разработки на „ МТГ-Делфин “ към този момент включва кораби в диапазона от 150 до 1700 тона, в това число 35-метровия LPV-35, 60-метровия OPV-60 и 90-метровата корвета K-90. Но компанията не счита да стопира дотук. „ Въз основа на потвърдените ни благоприятни условия работим по план за 40-метров многофункционален транспортен съд, който може да поддържа скорост от над 32 възела и да взема решение необятен набор от задания " повдига завесата Светлин Стоянов.

„ МТГ-Делфин “ е български корабостроителен цех с потвърден опит в проектирането и производството на профилирани кораби с висока степен на интеграция, в това число и бойни и патрулни кораби.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР