Отборите на Испания и Словения се класираха предсрочно за четвъртфиналите

...

Словения и Испания си гарантираха място на 1/4-финалите в Токио

Отборите на Испания и Словения се класираха предварително за четвъртфиналите на олимпийския шампионат по баскетбол при мъжете.

В повтаряне на финала от последното международното състезание Испания победи Аржентина с 81:71 (20:25, 20:9, 21:19, 20:18).

Испанците започнаха мъчно срещата, изоставаха с 6:15 в самото начало на дуела и изгубиха първата четвърт с 20:25. Но във втората четвърт международните първенци съумяха да осъществят цялостен поврат след 20:9 и да водят на полувремето с 40:34.

През вторите 20 минути извънредно опитният испански отбор имаше надзор над срещата и умерено съумя да я затвори, с цел да записва втората си поредна победа в Токио.

Плеймейкърът Рики Рубио бе над всички за Испания с 26 точки, а ветеранът Серхио Юл добави още 10 точки. За Аржентина Николас Лапровитола вкара 27 точки, а с 13 приключи 41-годишният Луис Скола.

В ранния мач от днешната стратегия Словения прегази домакина Япония със 116:81. Словенците, които в първия си мач победиха Аржентина със 118:100 (29:23, 24:18, 27:23, 36:17), още веднъж нямаха никакви усложнения и взеха всяка една от четирите елементи.

Звездата на словенците Лука Дончич приключи мача с 25 точки, 7 битки и 7 асистенции за 26 минути игра. Зоран Драгич пък вкара още 24 точки, а Влатко Чанчар остана с 16. Освен това всички 12 играчи в ротацията на словенците осъществиха най-малко по един панер.

За Япония Руи Хачимура осъществя 34 точки, Юта Уатанабе добави 17, а Макото Хиеджима приключи срещата с 10 точки.