Отборът на Кузбас (Кемерово) спечели изключително важното гостуване на Факел

...

Кузбас излъга Факел с 20:18 в тайбрека и поведе в Суперлигата на Русия

Отборът на Кузбас (Кемерово) завоюва извънредно значимото посещение на Факел в Новий Уренгой с в мача то 21-ия кръг на волейболната Суперлига на Русия за мъже.
Възпитаниците на Алексей Вербов изтръгнаха “със зъби и нокти” триумфа и съумяха краткотрайно да излязат отпред в класирането 45 точки (16 победи, 4 загуби). Факел позволи 8-а загуба и с актив от 40 точки (13 победи, 8 загуби) заема 5-а позиция във краткотрайното класиране.

За първи път публично като старши треньор Раман Яковлев изведе Факел, откакто по-рано през седмицата Камило Плачи напусна поста по здравословни аргументи.

Домакините завоюваха относително елементарно първата част с 25:17. Последваха два отлични гейма за момчетата на Алексей Вербов, които поведоха с 2:1 гейма. Волейболистите на Факел стигнаха до триумф в 4-ия гейм с безапелационното 25:17, откакто Максим Жигалов се разигра в офанзива и записа отлична серия на начален удар.
Тайбрекът стартира чудесно за Кузбес, след отлична игра на Иван Зайцев – 4:2. Ас на Игор Кобзар даде преднина на отбора от Кемерово от 6:2. Иван Зайцев сподели отлична игра в офанзива и гостите дръпнаха с 6 точки при 8:2. Най-титулуваният играещ волейболист в Европа Александър Гуцалюк най-сетне съумя да спре с блок офанзивата на Иван Зайцев – 4:9. Алексей Вербов взе спиране. Денис Богдан обаче бе безукорен в офанзива и съумя да редуцира преднината на Кузбас единствено до 2 точки при 8:10. нови отлични изяви в офанзива на Денис Богдан и два следващи аса на Максим Жигалов изведоха Факел до мачбол при 15:14. Кузбас избави мачбола. Последваха още изравнявания и в последна сметка Иван Зайцев и компания завоюваха тайбрека с трагичното 20:18 и мача с 3:2 гейма.
Страхотен дуел за Кузбас изигра разпределителят Игор Кобзар, който заби цели 10 точки (3 аса, 3 блока, 57% успеваемост в офанзива - +8). Най-резултатен за спечелилите стана италианският диагонал Иван Зайцев със 17 точки (49% успеваемост в офанзива - +6).
Бившият съветски национал Евгений Сивожелез изигра следващия си мощен дуел и добави 16 точки (43% успеваемост в офанзива, 19% съвършено и 43% положително посрещане - +4).
За Факел най-резултатен стана Денис Богдан с 22 точки (3 аса, 2 блока, 53% успеваемост в офанзива - 9% съвършено и 24% положително посрещане - +12). Диагоналът Максим Жигалов добави 21 точки (47% успеваемост в офанзива - +11). Руският национал Дмитрий Волков се отличи с 20 точки (3 аса, 1 блок, 41% успеваемост в офанзива, 8% съвършено и 24% положително посрещане - +5).

ФАКЕЛ: Тимофей Жуковский, Максим Жигалов 21, Дмитрий Волков 20, Денис Богдан 22, Виталий Дикарев 5, Александър Гуцалюк 12 - Ерик Шоджи-либеро (Сергей Антипкин, Александър Болдирев 1)
Старши треньор: РОМАН ЯКОВЛЕВ
КУЗБАС: Игор Кобзар 10, Иван Зайцев 17, Евгений Сивожелез 16, Александър Маркин 5, Михаил Щербаков 7, Петър Кръзманович 8 - Алексей Обмочаев-либеро (Антон Карпухов 8, Богдан Гливенко, Егор Кречетов)
Старши треньор: АЛЕКСЕЙ ВЕРБОВ.