От македонец не можеш да направиш българин. Не може с

...
От македонец не можеш да направиш българин. Не може с
Коментари Харесай

Пендаровски: От македонец не става българин

От македонец не можеш да направиш българин. Не може с контракт да бъде заменено националното съзнание на цялостен един народ. Това сподели македонският президент Стево Пендаровски в днешното си годишно послание към Народното събрание, съобщи кореспондент на БГНЕС.

Относно вписването на българите в конституцията, президентът съобщи, че " никой не би трябвало да притиска или да задължава някой да гласоподава срещу волята му ".

Отварянето на българските клубове в страната съгласно него е " проведена активност " и с напрежението, което основава посредством тях българската страна, тя е избрала " метода на борбата ".

Няма подобен образец в историята, в който националното съзнание на цяла нация да бъде променено с контракт, акцентира президентът, говорейки за напрежението сред македонци и българи, визирайки хипотетичната от македонска страна опасност за идентичността.

Модифицираното френско предложение, което ни раздели до невиждани граници, провокира голям брой несъгласия, само че всички те бяха директно или индиректно свързани със страха от опасност за идентичността на македонците и македонския език. Позовавайки се на тезата, че единствено като българи можем да влезем в Европейския съюз, желая да подчертая, че няма безусловно никакъв метод от македонец да направиш българин, акцентира през днешния ден президентът Стево Пендаровски по време на годишното послание.

По мотив всеобщите митинги, които се организираха през летния интервал по отношение на по този начин нареченото „ френско предложение “, Пендаровски акцентира, че в страната е основана атмосфера на яростно политическо напрежение.

" Това са два разнообразни по еднаквост кодове, два разнообразни народа със свои характерни етногенезаиси. Няма подобен образец в историята, в който със съглашение се трансформира националното съзнание на цялостен народ ", акцентира президентът.

" И след пет месеца съм надълбоко уверен, че позицията, която показах на 3 юли тази година, че решението да се одобри модифицираното френско предложение не е нито исторически успех, нито исторически неуспех, може да издържи през днешния ден на аргументирана рецензия. В същото време отхвърлям да допускам, че политическата цел или приоритет на президента на Франция или да вземем за пример на немския канцлер е да обезличат македонския народ, с цел да ни вкарат в Европа като българи ", акцентира Пендаровски.

Практическите стъпки след приемането на френското предложение съгласно него единствено са удостоверили, че формулирането на македонския език в рамката е недвусмислено, което, както той съобщи, е било ясно доказано посредством сключване на съглашението с Фронтекс.

Държавният глава акцентира също, че в подтекста на интернационалното самопризнание на македонската еднаквост това е година на огромна стъпка и с окончателното основаване на Македонската православна черква - Охридска Архиепископия в границите на православното екуменичество.

" Въпреки че става въпрос за решения на религиозните управляващи, неоспорим факт е, че задграничната агитация в цялата история, а и през днешния ден, се пробва да разклати духовната връзка на македонците с тяхната черква ", акцентира Пендаровски.

Според президента това позитивно развиване на събитията е разрешило за първи път от доста години македонците да се поклонят в манастира „ Свети Отец Прохора Пчински “ на мястото, където са положени основите на актуалната македонска страна.

" Но през днешния ден не е неприятно да си напомним каква е нашата грижа, по-точно незагриженост за македонския език, вкъщи, в родината, където настоявам, че идват по-големи рискове за съществуването ѝ от офанзивите на България. Беше ли належащо да изчакаме 100-годишнината от раждането на Конески, с цел да се надигнем пред нашата незагриженост за езика в публичното пространство, с фрапантно пониженият брой лекторанти и македонисти в света, със единствено няколкото останали класа с македонски деца, учещи македонски език в диаспората или обезвереното положение на младия преподавателски състав, който не се възобновява от години във факултетите и институтите по македонски език ", съобщи президентът.

Промяна на конституцията?

" Нуждаем се от кристално ясна и чиста правна и политическа процедура за смяна на конституцията, както прилича на една европейската народна власт. Никой не би трябвало да притиска или да задължава някой да гласоподава срещу волята му ", съобщи президентът Стево Пенндаровски.

Той сподели, че законодателите би трябвало да вземат поради две неща във връзка с въпроса за смяна на конституцията.

" Първо, че самото наличие на съответното предложение, вписването на българите и елементи от други нации в конституцията, по никакъв метод не унищожава македонската еднаквост. И второ, тези, които през днешния ден са срещу, в случай че в действителност имат вяра, че Европейски Съюз е наша стратегическа цел, наша стратегическа константа от 1991 година до през днешния ден, в случай че през днешния ден са срещу, по какъв начин ще гласоподават за тази конституционна смяна, когато бъдат на власт ", сподели Пендаровски.

Нашето обвързване да променим конституцията, акцентира президентът, не е обвързвано с отварянето на българските клубове в страната, само че остава усещането, че „ става дума за проведена активност “, което не способства за построяването на доверие сред Скопие и София.

" С напрежението, което повдигна отварянето на тези клубове, за жалост, другата страна избра борба вместо сътруднически метод, която се съчетава с обществената изразителност на българските историци в Съвместната комисия, които упорстват историята да господства над цялостната двустранна стратегия, вместо да бъде единствено един неин сегмент ", сподели Пендаровски.

Фактът, че няма редовно нарушение на правата на българското малцинство, не би трябвало да лимитира опцията им да отварят клубове там, където желаят и какъв брой желаят, само че, както той акцентира, със строго ценене на македонските закони, които са съвместими с европейските.

" За по-младите, които не помнят 90-те години, макар общото усещане, македонците и македонските жители знаеха по какъв начин да се обединят и да работят дружно в полза на страната, без значение кой е на власт ".

Той напомни и че Резолюцията за държавните позиции във връзка с България предходната година беше подкрепена от 95 депутати.

На въпрос дали може да има гаранции, че това ще бъде последното искане в процеса на договаряния, президентът Пендаровски цитира като образец, че България и Румъния, които са членки на Съюза в продължение на петнадесет години, неотдавна бяха блокирани за влизане в Шенген.

" Ако две членки на Съюза бяха блокирани за влизане в един от най-важните планове в единното европейско пространство, несъмнено, никой не може да даде гаранции на страна-кандидат, която преди малко е почнала договаряния, които не са праволинейни ", сподели Пендаровски.

Затова, съгласно Пендаровски, в процеса РСМ би трябвало да се концентрира върху осъществяването на критериите, които ще обезпечат по-добър живот на македонските жители. /БГНЕС

Скопие / Северна Македония
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР