От 1 октомври тази година предстои преизчисляване на пенсиите, което

...
От 1 октомври тази година предстои преизчисляване на пенсиите, което
Коментари Харесай

Ето как ще се преизчислят пенсиите от 1 октомври

От 1 октомври тази година следва преизчисляване на пенсии те, което обаче ще засегне единствено част от пенсионерите у нас. По данни на Националния застрахователен институт нарастване на пенсията ще получат близо 715 000 души. Средното покачване ще бъде със 17 на 100, като междинната пенсия за страната ще доближи 722 лв. при 670 лв. по отношение на юли.

Според Национален осигурителен институт обаче хората не би трябвало да чакат фрапантно нарастване по отношение на пенсията, която към този момент получават след покачването от 1 юли. „ Новото преизчисление по модифицираното швейцарско предписание ще даде по-висок растеж за пенсии те от до момента прилаганата скица за осъвременяване. Но спрямо размера на пенсии те от септември 2022 година, преди този момент увеличени и от 1 юли, новият размер няма да е с фрапантно нарастване от порядъка на десетки или стотици проценти ”, прецизират специалистите на Национален осигурителен институт.

Като цяло, измененията от 1 октомври, ще доведат до увеличение на размерите най-вече на пенсии те, отпуснати по-назад във времето.

Как се пресмята нарастването

Преизчисляването на трудовите пенсии от 1 октомври ще стане на две стъпки. Първо ще се дефинира условният базисен  размер, на който се стъпва, с цел да може при втората стъпка да се направи нарастване на парите по новия механизъм. Той прилича досегашното швейцарско предписание, само че в модифициран вид. Какво значи това – ще се вземе поради по-големият от двата % – този на повишаване на осигурителния приход през миналата календарна година или на показателя на потребителските цени.

Стартовият базисен размер на пенсията се дефинира към годината на отпущането й, като изключение са пенсии те, отпуснати до края на 2007 година За тях се взема закрепен приход от 398,17 лв., като с него се образува базисният размер на пенсията за задачите на преизчисляване то.

Базисният приход се дефинира като се вземе поради средномесечният застрахователен приход за страната, с който е отпусната пенсията, умножи се по самостоятелния коефициент, с броя на годините и месеците застрахователен стаж на пенсионера и със съответната тежест на осигурителния стаж към годината на разпределяне на пенсията.

Например всяка година стаж за пенсии , отпуснати до 1 април 2009 година, се умножава по 1 на 100, а от тази дата процентът става 1,1. От 1 януари 2017 година тежестта на всяка година застрахователен стаж нараства на 1,126 на 100, от 1 януари 2018 година – на 1,169 на 100, от 1 януари 2019 година до 24 декември 2021 година тя е 1,2 на 100, а от 25 декември 2021 година – 1,35 на 100 за годините застрахователен стаж без преобразяване, като тежестта от 1,2 на 100 се резервира за разликата до общата дълготрайност на зачетения застрахователен стаж, трансфорат към трета категория труд. За всеки месец застрахователен стаж се ползва пропорционална част от съответния %.

Сумата, която се получи след тези калкулации, се усилва за всяка година, последваща годината на разпределяне на пенсията, с %, който е еднакъв на по-високия от % на повишаване на осигурителния приход или на повишаване на показателя на потребителските цени.

Следователно, пресмята се стартов, конвенционален промеждутъчен размер на пенсията и като втора стъпка той се осъвременява с % за всяка година след годината на отпущането.

Ако пенсията е отпусната преди 2008 година, по този начин изчисленият размер следва да се усили първо за 2009 година с % за миналата 2008 година, както и за всяка календарна година по-късно до последната 2021 година Съответно, в случай че пенсията е отпусната, да вземем за пример през 2015 година, изчисленият конвенционален промеждутъчен размер следва да се усили първо за 2016 година с % за миналата 2015 година, а по-късно с процентите за всяка последваща година до 2021 година, в това число.

Така полученият нов размер на пенсията от 1 октомври наложително се съпоставя с размера на пенсията за септември и в случай че се окаже, че преизчисленият размер е по-малък, то пенсионерът ще получава остарялата си по-високата пенсия, прецизират от Национален осигурителен институт.

От 1 октомври следва още една смяна - още веднъж се покачва размерът на оптималната пенсия. От 1 юли тя стана 2000 лв., а от 1 октомври ще стане 3 400 лв.. Така на процедура едвам 1000 пенсионери ще останат лимитирани от тавана и няма да могат да получават действителните си пенсии.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР