Омбудсманът Диана Ковачева внесе в парламента промени в Закона за

...
Омбудсманът Диана Ковачева внесе в парламента промени в Закона за
Коментари Харесай

Ковачева с промени в Закона за пътищата: Глобите за сгрешена винетка да отпаднат


Омбудсманът Диана Ковачева внесе в Народното събрание промени в Закона за пътищата (ЗП) и Закона за придвижване по пътищата (ЗДвП), с които да се прекрати начисляването на обезщетителна такса от 70 лв. или санкция, в размер на 300 лв., в случай че таксата не бъде платена, за водачи, позволили неточност в изписването на регистрационния номер до три признака или изтърван подобен, при закупуването на е-винетки.

Проблемът е, че водачите схващат напълно инцидентно и постоянно с огромно забавяне, че са им наложени многочислени обезщетителни такси от 70 лв.. Така на процедура те са глобени доста пъти за неточност, позволена несъзнателно при изписване на регистрационния номер на транспортното средство, без даже да подозират, че са извършители.

Затова омбудсманът предлага уведомяването за такива насъбрани обезщетителни такси към АПИ да става в границите на три работни дни.

През февруари 2021 година омбудсманът огласи фрапиращ случай, при който един лидер на автомобил за 3 месеца има регистрирани 50 нарушавания, за които схваща по време на път от екип на БГТОЛ, както и че би трябвало да заплати сумата от 3 500 лв., напомнят от пресцентъра на омбудсмана.

Според проф. Ковачева сходни наказания не подхождат на осъщественото нарушаване, а от време на време те даже могат да надвишат цената на лек автомобил.

„ Липсата на категорично известяван за дължима обезщетителна такса считам за неприемливо. То следва да е нужен детайл от процедурата, откакто законодателят е планувал глоба, заплащането на която освобождава от административно-наказателна отговорност. По този метод притежател на МПС, който е подал неверни данни, без предумисъл, ще може да реагира навреме и да в профил грешката “, безапелационна е Диана Ковачева в претекстовете към предлагането си.

Допълва, че според настоящата нормативна уредба, като изискване, с цел да бъде направена промяна на неверно декларирани данни от притежателя или ползвателя на МПС, същите би трябвало да подадат заявление за смяна, с което несъмнено да се откри, че у нас не съществува друго записано пътно транспортно средство с еднакъв на в началото заявените във винетката регистрационен номер, страна на регистрация или категория. Както и че смяната в данните на е-винетката има деяние от момента на осъществяване на корекцията и има период на годност до приключването на периода на годност на в началото издадената.

Затова Диана Ковачева предлага да се прави промяна при сбъркани до три признака на регистрационния номер на транспортно средство. Подчертава, че една от най-честите неточности при покупка на винетка е изписване на писмен знак О вместо цифра 0.

Настоява за промяна и при неизписването на знак от регистрационния номер на автомобил, за каквито случаи е сезирана, което също е несъзнателно деяние.

„ Промяната в данните на електронната винетка има деяние от момента на осъществяване на корекцията и има период на годност до приключването на периода на годност на в началото издадената “, показва Ковачева и добавя, че това не взема решение проблемите на жителите с наложените им обезщетителни такси.

„ Необходим е бърз и обективен механизъм за възобновяване на недължимо платени суми за обезщетителни такси при промяна на сбъркани винетки. Предлагам къс период за това – до 5 работни дни, като възобновяване на сумите може да се извърши или по банкова сметка, посочена в заявката за промяна от собственика/ползвателя на транспортното средство, а в случай че не е посочена - на каса “, написа омбудсманът.

„ Освобождаването от административнонаказателна отговорност следва да става автоматизирано, без да се постанова лицето да подхваща каквито и да било дейности за това “, безапелационна е проф. Ковачева.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР