Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния премиер Гълъб Донев

...
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния премиер Гълъб Донев
Коментари Харесай

Омбудсманът: Компенсации за скъпия газ

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати рекомендация до служебния министър председател Гълъб Донев и до служебния министър на енергетиката Росен Христов, в която изиска обективни обезщетения поради рисково нарасналите разноски за природен газ на всички семейства, които разчитат на това гориво.

„ С дълбока угриженост се обръщам към Вас във връзка импортираното от „ Булгаргаз “ ЕАД заявление за одобряване на цена на природния газ за м. януари 2023 година в размер на 204,53 лева./MWh. Това невиждано високо нарастване – с 38,9 %, спрямо настоящата цена за сегашния месец, се случва по време на отоплителния сезон “, написа омбудсманът.

Проф. Ковачева обръща внимание, че при доста по-ниските контролирани цени на природния газ – сред 102,33 лева./MWh и 162,57 лева./MWh, в интервала от м. декември 2021 година до м. май 2022 година, се е изпълнявала държавна Програма за компенсиране на битови клиенти на природен газ и топлофикационни сдружения, които употребяват като главно гориво природен газ, с подкрепяне с закрепена сума на един MWh.

Тя акцентира, че стръмното повишаване на контролираните цени на природния газ за българските консуматори обаче, продължава и през месеците след приключването на Програмата.

„ Във връзка с това, както и във връзка забележителното нарастване на цените и на другите типове сила за семействата, на 01.07.2022 година се обърнах към държавното управление с рекомендация за незабавно приемане на нова стратегия за компенсиране на част от нарасналите енергийни разноски на битовите консуматори. С терзание означавам, че досега не е известно да се подхванати стъпки за решаването на този неотложен проблем “, акцентира Ковачева.

Омбудсманът обръща внимание, че с връхвисоките цени на природния газ доста усилват разноските и на топлофикационните сдружения, които употребяват този тип гориво и в случай че те не получат държавна помощ за покриване на разликите, КЕВР ще би трябвало да включи тези невиждано високи разноски в цените на топлинната сила за крайните клиенти от 1 юли 2023 г .

„ Категорично е мнението ми, че тази финансова тежест не трябва да се трансферира на гърба на битовите консуматори на топлинна сила, като се има поради, че цените и сметките за топлинна сила и понастящем са на ръба на обществената търпимост “, акцентира публичният бранител.

Ковачева желае също всички битови клиенти да получат поддръжка по еврорегламента за справяне с високите цени на силата

По-рано този месец омбудсманът Ковачева изпрати настрана мнение до служебния министър-председател Гълъб Донев, в което изиска незабавна поддръжка на всички битови клиенти на сила. Тя акцентира терзанието си, че крайните битови клиенти на сила са пропуснати напълно от Проекта на Постановление като вероятни получатели на финансови средства от солидарната вноска, дължима от свръхприходите на задължените енергийни сдружения.

„ Крайните битови клиенти на електрическа енергия, топлинна сила, природен газ, автомобилни горива и твърди горива за отопление понасят рекордно високи цени на силата в продължение на повече от една година. Успоредно с това чакам да бъде обезпечено, че държавното управление няма да допусне опълчване на обезщетенията за семействата и тези за стопанските субекти “, написа публичният бранител.

Проф. Ковачева моли поддръжката за намаляване на последствията от високите цени на силата – за крайните битови клиенти и по-специално за уязвимите семейства, да бъде уредена в Проекта за Постановление. За задачата тя предлага три съответни вероятни метода.
Първият е потреблението на част от финансовия запас, образуван от целевите вноски по регламента за погашение на държавна поддръжка за всички семейства по отношение на високия растеж на инфлацията, вследствие рисковите цени на енергийните запаси. Вторият е фокусиране на поддръжката към енергийно бедните семейства.
„ Предвид напредъка в изработването на формулировка за „ енергийна беднотия “ и на критерии за идентифициране на семействата в състояние на енергийна беднотия, считам за уместно те да бъдат въведени в нормативната уредба и да бъдат употребявани за установяване на кръга на семействата, които ще имат право на поддръжка по Регламент (ЕС) 2022/1854 “, показва омбудсманът.
Третият метод, предлаган от проф. Ковачева, е единствено ако изпълнителната власт няма подготвеност да предложи за малко време изцяло решение – да има опция с решение на Министерски съвет да бъде отпусната еднократна финансова поддръжка за отопление за сегашния зимен сезон 2022-2023 година на към този момент избраните уязвими групи.
Източник: БНР
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР