Окръжен съд – Монтана осъди Прокуратурата на Република България да

...
Окръжен съд – Монтана осъди Прокуратурата на Република България да
Коментари Харесай

Бившият кмет на Белоградчик Емил Цанков осъди прокуратурата, броят му 30 000 лв. обезщетение

Окръжен съд – Монтана осъди Прокуратурата на Република България да заплати на някогашния кмет на Белоградчик Емил Цанков 30 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди и 6 255 лв. за имуществени вреди, претърпени поради нелегално повдигнати против него обвинявания в закононарушения, осъществени до момента в който е бил отпред на видинската община. 
На 16 май  2014 година против Цанков е било повдигнато обвиняване, че като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно състояние,  през интервала 2 януари 2008 година - 1 октомври 2010 година, превишил властта и правата си и предизвикал обилни вреди за община Белоградчик в размер на 31 643,83 лв..  
През октомври 2016 година той е оневинен по повдигнатите му обвинявания и присъдата е доказана от Върховен касационен съд с дефинитивно решение от 22 август 2017 година  
В искова молба до Окръжен съд – Монтана Цанков твърди, че повдигнатото му обвиняване е било нелегално и претендира за обезщетение от 50 000 лв. за неимуществени вреди и 6255 лв. за имуществени вреди, дружно със законните лихви, както и обезщетение за забавено осъществяване върху горните суми. 
Прокуратурата на България оспорва както изложените в желае учредения, по този начин и размера на компенсациите. 
След като се срещна с всички доказателства по делото и изслуша очевидците, съдът одобри, че  произнесената дефинитивна оправдателна присъда на Цанков е съображение за ангажиране отговорността на Държавата за вреди, породени на жители от прокуратурата при обвиняване в осъществяване на закононарушение. 
„ Несъмнено обвиняването за тежко съзнателно закононарушение, обвързвано с длъжността на Емил Цанков като кмет на община Белоградчик е оказало отрицателно въздействие върху психическото му положение, той е живял в боязън и неустановеност. С информации за обвиняването против него в медиите той е бил обществено дискредитиран, наранено е положителното му име и престиж, претърпял е отрицателни преживявания в персонален и в публичен проект. Незаконното обвиняване е подкопало и доверието на обществеността към него като кмет, избиран три мандата, и е попречило на кариерното му развиване “, разгласи съдът. 
Затова, като взе поради  всички документи и условия по делото, съдът осъди Прокуратурата на Р България  да заплати на някогашния кмет 30 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди и 6255 лв. за имуществени вреди от нелегално обвиняване за осъществено закононарушение дружно с лихвите от датата на исковата молба. Прокуратурата би трябвало да заплати и 11 037.62 лв. обезщетение за забавено осъществяване на горните суми. 
Съдът отхвърли предявения иск за възнаграждение обезщетение за неимуществени вреди над почетения до предявения размер от 50 000 лв. като безпочвен.
Решението предстои на обжалване пред Апелативен съд – София в двуседмичен период.
 
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР