Очаква се НАТО да поиска група мъдреци да помогне за

...
Очаква се НАТО да поиска група мъдреци да помогне за
Коментари Харесай

НАТО ще иска от "мъдреците" помощ срещу "мозъчната смърт"

Очаква се НАТО да изиска група " мъдреци " да помогне за реформиране на алианса, откакто американският президент сложи под подозрение неговото значение, а френският президент Еманюел Макрон съобщи, че алиансът умирал.

На срещата на върха в Лондон на 4 декември, на която ще се означи 70-ата годишнина на НАТО, водачите на 29-те страни членки ще се опитат да показват единение, само че са изправени пред въпроса за бъдещето на водения от Съединени американски щати алианс.

Европейските съдружници на Вашингтон и Канада не са сигурни какво да чакат от Тръмп, откакто на срещата на върха на пакта през юли 2018 година той разкритикува Германия и заприказва за напускането му, преди да го похвали и да си припише заслугите за обещаните промени. След това Макрон също даде израз на неудовлетворението си от това, което френски дипломати назовават липса на съгласуваност в НАТО на политическо равнище и крах да се оправи с тематиките табу. По думите на Макрон пактът " се намира в мозъчна гибел ".

Това бе казано след изтеглянето на американските войски от Сирия, подтикнало Турция да предприеме интервенция против кюрдските милиции в Северна Сирия, които счита за терористи, макар че точно те помогнаха на Вашингтон да разгроми " Ислямска страна " (ИД). Съюзниците на Анкара в НАТО се притесняват, че интервенцията ще подкопае напъните в битката с екстремистите от ИД.

В отговор на опасенията за бъдещето на пакта срещата на върха евентуално ще одобри френско-германското предложение за съставяне на група от авторитетни имена под управлението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, споделиха дипломати. " Съветът на мъдреците "

ще рапортува резултатите от работата си в края на 2021 година,

когато пактът би трябвало да организира идната си среща на върха, като приготвят почвата за промени. " Опитваме се да канализираме токовия удар (от мненията на Макрон), с цел да структурираме политически спор ", сподели почитан френски посланик, участващ в полемиките.

Целта е да се обезпечи " нов баланс в трансатлантическия алианс ", в който, и Европа го признава, Вашингтон поема прекомерно огромно задължение, сподели дипломатът. Групата евентуално ще бъде дребна. В нея ще влизат и по-възрастни държавници и персони, които могат да предложат по-радикални хрумвания. Като жест към Тръмп се чака на срещата да се реализира договорка съдружниците на Съединени американски щати да поемат повече от настоящите разноски на пакта, и да от 2021 година се понижи размерът на годишната вноска на Вашингтон за финансиране на централата и личния състав на НАТО.

Лидерите са подготвени също да удовлетворят настояването на Съединени американски щати европейските съдружници да имат в пакта повече батальони, кораби и самолети, които да са в бойна подготвеност, като средство за въздържане против евентуална офанзива на Русия.

Какво ще каже Тръмп?

" Разбира се, никой на знае какво ще каже Тръмп ", съобщи почитан европейски посланик в НАТО и добави: " Но в този момент не знаем и какво ще кажат Макрон или (турският президент Тайип) Ердоган ". Еднодневната среща на върха, която ще се състои в първокласен голф клуб, ще бъде извънредно къса, с цел да няма огромни благоприятни условия за дипломатически разногласия, въпреки че Англия, която се готви да напусне Европейски Съюз, гори от предпочитание да провежда едно образцово събитие.

НАТО бе основана през 1949 година, с цел да се опълчи на опасността от комунистическия Съветски съюз, само че откри нови цели след анексията на Крим от Русия през 2014 година Сега пактът е подложен на напън да помогне за решение на някои от най-заплетените рецесии в света, също така Вашингтон упорства алиансът да дефинира позицията си към Китай, който се трансформира във все по-голяма военна мощ. " Напрежението в системата е огромно ", сподели норвежкият подполковник Стайн Грьонгста пред Ройтерс по време на подготовка на норвежки бойци, които ще оказват помощ в образованието на локалните държавни войски в Ирак под егидата на НАТО.

" За армията е мъчно по едно и също време да обезпечава защита на територията, образование и интернационалните интервенции ", сподели той. Това е сензитивен въпрос за Германия, която е най-голямата стопанска система в Европа, само че би трябвало да разчита на остаряло въоръжение и има намерение да извърши задачата на НАТО за минималните отбранителни разноски едвам през 2031 година " Но въпросът към момента е дали политиците са подготвени да похарчат толкоз доста пари ", сподели пред Ройтерс източник от немската войска. /БТА
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР