Обикновено щом чуем хмел си представяме халба студена бира. Той

...
Обикновено щом чуем хмел си представяме халба студена бира. Той
Коментари Харесай

Свързваме го с бирата, но се оказва, че е много полезен за съня, сексуалната издръжливост и при зъбобол

Обикновено щом чуем хмел си представяме халба студена бира. Той е горчив на усет, защото съдържа доста химикали и горчиви киселини. Освен като главен съставен елемент за приготвянето на бира, се употребява и като лечебна билка. Изсушените женски шишарки (стробили) и екстракти от хмел се употребяват в медицината под форма на таблетки, капсули, гелове, кремове и питиета. В готварството се ползва за приготвянето на разнообразни десерти, предястия и ястия. В козметиката хмелът се включва в състава на маските за коса и за лице.

Народната медицина употребява хмела при болести на отделителната система, проблеми с кожата, за укрепване на косата и други.

Обикновено хмелът се ползва за облекчение на признаци, свързани с безпокойствие, бодърствуване, тревога, храносмилателни проблеми, признаци на менопауза и други. Доказано е, че той има антиоксидантни, антимикробни, противовъзпалителни, диуретични и храносмилателни свойства.

Фармакологичните му качества се дължат на разнообразни съединения, съдържащи лупулин, ксантохумол, горчиви смоли, ароматни киселини, фенолни киселини, танини и летливи масла.

Противовъзпалителните му качества даже облекчават и появяването на зъбобол.

При мъжете маслото от хмел усъвършенства тяхната полова издръжливост като се оправя с проблемите на преждевременната еакулация.

Доказано е, че хората, които отглеждат хмел постоянно заспиват на работа. Някои дами, които пият чаша бира на вечеря оповестяват, че нощният им сън се е подобрил, а други откриват, че тревогата им доста е намаляла.

Хмелът доста постоянно се ползва в композиция с лайка, валериана и пасифлора - триото има потвърден сънотворен резултат. Хмелът е още по-ефективен, когато се приема с валериана, тъй като двете билки са доста сходни. 

Има ли хмелът странични резултати?

Ако се одобряват под формата на хранителна добавка, екстрактите и горчивите киселини на хмела са безвредни при изискване, че се взимат до 300мг на ден в интервал до 3 месеца, а киселините до 35мг на ден още веднъж до 3 месеца. Странични реакции от приема на хмел при някои хора могат да бъдат самозабравяне и унесеност. Не се предлага използването на хмел при кърмещи и бременни дами. При съществуване на някои болести като ендометриоза и рак на гърдата би трябвало да се внимава по кое време се приема, поучава Puls.bg. Някои химикали, съдържащи се в хмела работят като хормона естроген.

Как можем да си приготвим сироп от хмел и чай от хмел?

1. За сироп са нужни 2 чаши сушен хмел, 1 чаша захар и 2 чаши вода. Всичко се смесва и се сварява при непрестанно бъркане. След като заври се отстранява от огъня и продължава да се бърка 2-3 минути. Оставя се да изстине и по-късно се прецежда в буркан и се съхранява в ледник.

2. За чая са нужни 5-10 шишарки (пресни или сушени) и 3 чаши гореща вода. Шишарките хмел се слагат в чайник и се налива горещата вода. Кисне за към 15 минутки, след което течността се прецежда в чаша. Чаят от хмел може да бъде горчив по тази причина се предлага прибавянето на листа мента към шишарките или към този момент готовият чай да се подслади с мед.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР