Нургюл Салимова остава на второ място на Световната купа по

...

Нургюл Салимова остава на второ място на Световната купа по шахмат за жени

Нургюл Салимова остава на второ място на Световната купа по шахмат за дами. Това се случи откакто Салимова се изправи против рускинята Александра Горячкина в борба за купата.

В първата партия за деня, в която Салимова бе с белите фигури, двете направиха реми на 42-рия ход с трикратно повтаряне на позицията, инициирано от рускинята.

Салимова доближи до финала след три изтощителни седмици в Баку, в които реализира шест победи. Класирането за финала ѝ обезпечи присъединяване в Турнира за кандидатките за международната купа в Торонто през 2024 година.

Финалът сред Нургюл и Александра Горячкина стартира още в събота, когато двете си стиснаха ръцете за реми. Ден по-късно двете шахматистки още веднъж не съумяха да излъчат победител, стигайки до ново реми.

Така се стигна до резултат 1:1 и влизане в тайбрек по интензивен шах и възможна " блиц " партия, която да дефинира спечелилия.