Недоволство в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Служителите

...
Недоволство в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Служителите
Коментари Харесай

НИМХ заплашва да спре прогнозата за времето, ето защо

Недоволство в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Служителите са подготвени да спрат прогнозата за времето в символ на митинг. Причината е решение на Министерския съвет, с което институтът се мести в Министерството на околната и среда и водите.

Метеоролозите са обезпокоени, че няма да получават финансиране за научна активност. Твърдят, че опитите им да схванат аргументите за смяната и да беседват с двамата отраслови министри били несполучливи.

Затова от научния институт се обърнаха с писмо до премиера Кирил Петков. Искат да знаят дали решението е взето транспарантно и за какво не е в съгласие с тях.

Синоптикът от Национален институт по метеорология и хидрология Анастасия Стойчева изясни в ефира на „ Твоят ден”, че това би означавало да спре осъществяването на научна активност.

„ Преди три години излязохме от Българска академия на науките и успяхме, под шапката на МОН, да се развиваме в посока, която ни дава опция да развиваме научна и оперативна активност. Опитахме се да се свържем с властта, да ни обяснят какви са аргументите за това решение, поради което желаят да ни върнат обратно. Ние сме теоретичен институт. С това пренасяне, при такива условия, няма да упражняваме научна активност, което е абсурдно”, добави тя.

Все още няма оповестена дата за протестните дейности, като синоптиците се надяват на диалози с властта преди този момент.

По-късно от МОН излязоха с позиция по проблема. Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков съобщи, че систематичното място на Национален институт по метеорология и хидрология е там, където се употребява неговата експертиза.

„ Това е на първо място, само че освен Министерството на околната среда и водите. По закон МОН би трябвало да задава общите политики за развиване на образованието и научната активност в България и да бъде равноотдалечено от всички научни институти. Към момента, с изключение на Национален институт по метеорология и хидрология, всички институти са или към други организации като университетите, Българската академия на науките, Селскостопанската академия, или към други министерства. Например Националният център по заразни и паразитни заболявания е към Министерството на здравеопазването, а Институтът по защита „ Проф. Цветан Лазаров “ – към Министерството на защитата ", разясни просветителният министър.

Вижте цялата позиция на МОН:

Системното място на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) е там, където се употребява неговата експертиза. Това е на първо място, само че освен Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Така министърът на образованието и науката акад. Николай Денков разяснява предлагането Национален институт по метеорология и хидрология да излезе от системата на Министерството на образованието и науката (МОН).

По закон МОН би трябвало да задава общите политики за развиване на образованието и научната активност в България и да бъде равноотдалечено от всички научни институти. Към момента, с изключение на Национален институт по метеорология и хидрология, всички институти са или към други организации като университетите, Българската академия на науките, Селскостопанската академия, или към други министерства. Например Националният център по заразни и паразитни заболявания е към Министерството на здравеопазването, а Институтът по защита „ Проф. Цветан Лазаров “ – към Министерството на защитата.

Прехвърлянето на Национален институт по метеорология и хидрология от МОН към Министерство на околната среда и водите е поискано на 16 юли 2021 година от тогавашния министър на околната среда и водите Асен Личев. В писмото си до МОН той излага в детайли своите претекстове: „ Законът за водите основава директни отговорности за Национален институт по метеорология и хидрология и дефинира Национален институт по метеорология и хидрология като субекта, извършващ количествения мониторинг на преваляванията, подземните и повърхностните води, в това число наносния отток…Посочената активност е директно обвързвана с пълномощията на министъра на околната среда и водите по ръководство на водите на национално ниво… Допълнително, активността на Национален институт по метеорология и хидрология е от извънредно значение за поддържането на националната мрежа за мониторинг на подземните води, част от Националната система за мониторинг на околната среда. “ Министър Личев показва още, че смяната ще увеличи успеваемостта и ще усъвършенства организацията по реализиране на мониторинга, ще усъвършенства крайния резултат при създаване на стратегически и програмни документи, директно свързани с ръководството

на водите. „ Промяната ще докара и до понижаване на административния запас, директно обвързван с обезпечаване на връзката и обмена на данни при реализиране на мониторинга на водите “, се споделя в писмото до МОН.

Министър Асен Личев предложи Национален институт по метеорология и хидрология да бъде трансфериран от МОН към Министерство на околната среда и водите още при актуализацията на държавния бюджет през предходната есен. Тогава се реши, че е по-удачно това да се направи с приемането на бюджета за 2022 година, посочи министър Денков. Той означи, че няма забележки към работата на института: „ Всички виждаме, че те са доста дейни, използваме техните резултати. “

Акад. Денков акцентира, че МОН в никакъв случай не е предложило смяна в статута на Национален институт по метеорология и хидрология във връзка с неговото финансиране. Дали един институт е под шапката за едно или друго министерство, по никакъв метод не трансформира неговата опция да кандидатства за научни планове.

Министърът е подготвен да разисква къде е най-хубавото място на института. „ Този диалог ще се организира на държавно ниво, тъй като има разнообразни благоприятни условия “, сподели акад. Денков.

Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР