Националният тим отстъпи пред Турция с 87:101 (29:31, 23:19, 19:25,

...

Баскетболистите ни записаха втора загуба на европейското - Други

Националният отбор отстъпи пред Турция с 87:101 (29:31, 23:19, 19:25, 16:26) в среща от втория кръг в група А на Европейското състезание по баскетбол за мъже в Грузия. Поражението бе второ за българите, а турците реализираха втора победа на шампионата в Тбилиси.

В неделя, 4 септември, от 14:30 часа България ще изиграе третия си дуел в Тбилиси против състава на Черна гора, а Турция ще се изправи против домакините от Грузия в късния мач за деня.

Българските национали вкараха 87 точки във втори следващ мач, само че позволиха да им бъдат маркирани над 100 точки, като в последната четвърт турците не разрешиха успеха да им се изплъзне.

Александър Везенков още веднъж бе най-полезен за представителния отбор на страната, завършвайки с " дабъл-дабъл " от 28 точки, 15 битки и 4 асистенции за 38 минути на терена.

Старши треньорът Росен Барчовски избра против турците да стартират Дий Бост, Чавдар Костов, Станимир Маринов, Александър Везенков и Емил Стоилов. Националите заложиха на далечната пукотевица първоначално и направиха доста положително първо полувреме, в стадий от което имаха 7 точки задатък против по-класния си противник.

Чавдар Костов, Станимир Маринов и Дий Бост се разписаха от отдалеченост в коша на Турция на старта, а с две следващи сполучливи набези на Александър Везенков тимът на България поведе с 15:13 след четири минути игра. Джеди Осман приключи сполучлива офанзива на Турция за преднина от 25:21, само че след точна пукотевица на Костов и Везенков националите поведоха с точка. След първите 10 минути турците водеха с 31:29.

Българите продължиха да влагат повече старания в отбрана, а Александър Везенков и Дий Бост означиха за преднина от 38:33 за водения от Росен Барчовски отбор. С два точни наказателни удара на Иван Алипиев България поведе със 7 точки при 42:35 четири минути и половина преди почивката, записвайки най-голямата разлика в дуела досега.

В последната минута на първото полувреме с две следващи тройки на Джеди Осман и Буграхан Тунчер отборът на Турция изравни за 48:48, а малко по-късно Иван Алипиев фиксира финалното за първите 20 минути 52:50 в интерес на България.

Везенков към този момент бе натрупал 14 точки и 5 битки, а Дий Бост - 12 точки, 3 битки и 7 асистенции.

Второто полувреме започва с два следващи коша на Осман, само че с две тройки Чавдар Костов върна задатъка за България при 58:55. Съставът на Турция излезе напред в резултата след точна далечна пукотевица на Хазер и панер на Джеди Осман за 66:61 в средата на третата четвърт. Мелих Махмутоглу и Алперен Шенгюн осъществиха за преднина от 73:66 за Турция при оставащи минута и половина, а Янев и Везенков се разписаха за 71:75 преди заключителните 10 минути.

Със серия от 9:2 турците дръпнаха с 11 точки - 84:73 по-малко от седем минути преди финала на дуела. Противникът усили още задатъка си до 92:77 в средата на последната част, а Шейн Ларкин направи разликата 16 точки. До края националният отбор на България не съумя да навакса изоставането си и претърпя втора загуба в " Тбилиси Арена ".

Капитанът Чавдар Костов се включи с 15 точки, а Дий Бост приключи с 12 точки, 5 битки и 13 асистенции. Александър Янев и Димитър Димитров означиха по 7 точки в дуела.

За Турция Джеди Осман способства за триумфа с 25 точки и 8 битки, а Шейн Ларкин се регистрира с 13 точки, 3 битки и 9 асистенции. Фуркан Коркмаз, който е с болки в гърба, не влезе в игра.

Източник: offnews.bg