Националният парк-музей (НПМ) “Шипка – Бузлуджа обяви обществени поръчки за

...
Националният парк-музей (НПМ) “Шипка – Бузлуджа обяви обществени поръчки за
Коментари Харесай

Обявени са обществени поръчки за реставрация на Паметника на свободата

Националният парк-музей (НПМ) “Шипка – Бузлуджа ” разгласи публични поръчки за реализатор и строителен контрол за плана по реституция и консервация на Паметника на свободата. Това сподели шефът на музея доктор Чавдар Ангелов пред Българска телеграфна агенция.

Работният план планува действия по фасадите на паметника и в интериорното му пространство, както и замяна на към 1100 квадратни метра от плочника, върху който е стъпил монументът. При обикновено протичане на всички административни процедури, ремонтните действия могат да стартират при започване на лятото, а оптималният период за осъществяването е три години. 

Най-важното, което би трябвало да бъде направено, е да се спре проникването на вода през компроментираните фугиращи смеси, запълващи пространството сред обособените каменни блокове. Те са към 8200 линейни метра и би трябвало да бъдат отстранени ръчно и сменени, изясни доктор Ангелов. Относно вътрешността планът планува Паметникът на свободата да бъде върнат в неговия достоверен тип. Всички изолационни материали и типове мазилки, положени вътре, ще бъдат отстранени и ще се открие каменният строеж, който съгласно направените изследвания е от доста добре изпълнена каменна зидария. Подменени ще бъдат и подови настилки. Това, че интериорът ще бъде в естествения сив цвят на камъка, има отношение и към бъдещата непрекъсната експозиция, сподели още доктор Чавдар Ангелов. До момента няма създаден тематико-експозиционен проект, само че следва да стартира работа и по него. По думите му непрекъснатата експозиция няма да бъде доста огромна, а по нея ще се работи редом с ремонтните действия. Очаква се краят на ремонта да съвпадне с изработването й. 

Паметникът ще бъде напълно преокабелен, ще се подмени електрическата апаратура, ще бъдат реставрирани и двете стоманени порти, които водят към костницата от южната страна и към вътрешността на монумента от северния вход. Стъпалата към северния вход също ще бъдат сменени, като по плана там е планувано да се отлее стоманенобетонен пиедестал със същата форма и облицовъчните камъни да бъдат върнати на местата си. За по-голяма сигурност ще бъде инсталиран и двустранен парапет. Д-р Ангелов добави, че за костницата е планувано да бъде обезпечен достъп на хора в неравностойно състояние, само че поради параметрите на постройката няма по какъв начин това да бъде направени вътре. 

Любопитно е, че планът планува паметникът да не бъде отопляем както е в този момент. Идеята е по този метод да се реши казусът с влагата, която се образува при конденз, уточни доктор Чавдар Ангелов. Той означи, че това би подложило на риск движимите културни полезности, които ще бъдат експонирани и затова планът планува на всеки етаж да има климатизирани витрини, осигуряващи нужните параметри за експонатите. Паметникът на свободата ще бъде екипиран и с дизелов генератор, който да обезпечава непрекъснато зареждане при възможни спирания на електричеството, с цел да могат да се поддържат системите, гарантиращи безвредната му употреба. 

“Друг любопитен миг е, че за пръв път монументът ще бъде екипиран с автоматизирана метеорологична станция. Данните от нея ще бъдат употребявани за управление на влажността на въздуха вътре. Така наречените бойници, които всички виждат, сега са затворени с дограми, а на практика това са вентилационните отвори на паметника. Сега те ще бъдат отворени, с цел да може циркулацията на въздуха да става по натурален метод и влагата да може да бъде извеждана. Когато планът бъде приключен и тази метеорологична станция проработи, е доста евентуално да забележим връх Шипка и в прогнозата за времето. Ще стартираме да събираме информация, която при предпочитание бихме могли да предаваме на метеорологичните служби и това ще бъде потребно в други посоки ”, разяснява още доктор Чавдар Ангелов. 

Двете публични поръчки са на обща стойност към 14 милиона лв. без Данък добавена стойност, като в тази сума влизат и 20 % непредвидени разноски, които по време на самото осъществяване на плана може да се наложи да бъдат направени, изясни той. Има много незнайни, които произтичат от местоположението на паметника и комплицираната метереологична конюнктура. Ако няма нужда, тези средства няма да бъдат оползотворени и това ще бъде документирано по съответния ред, посочи доктор Ангелов. Максималният период за осъществяване на публичната поръчка е в границите на три календарни години, като претендентите имат свободата да дадат и по-малък период. “Това би трябвало да бъде разбирано на процедура като три летни сезона, в които свободно да се работи в безвредни условия ”, изясни той. 

По думите на шефа на Национален природонаучен музей “Шипка – Бузлуджа ” последният ремонт в подобен размер е юридически преди към четири десетилетия. 
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР