Напълно е възможно да има и още хора, инфектирани с

...
Напълно е възможно да има и още хора, инфектирани с
Коментари Харесай

Проф. Радостина Александрова: Делта и Бета вариантите могат да преодолеят частично защитата на ваксините

Напълно е допустимо да има и още хора, инфектирани с " делта " (индийски) и " бета " (южноафрикански) разновидности на COVID-19 у нас. Това разяснява пред проф. Радостина Александрова, вирусолог в Българска академия на науките.

Да, тези разновидности се популяризират по-лесно и в някаква степен биха могли да понижат имунната отбрана. Все още нямаме безапелационни данни за тежестта на болестта. Във всички случаи обаче, вид, който се популяризира по-лесно, би могъл да увеличи броя на приетите в болница, безапелационна е проф. Александрова.

Това, че случаите са по-малко у нас е един сигнал, че би трябвало да използваме този миг, с цел да се подготвим и вероятно да предотвратим една по-сериозна обстановка в идващите месеци, и да ограничим тяхното разпространяване с всички ограничения, в това число посредством ваксини, изясни проф. Александрова.

Данните демонстрират, че индийският и южноафриканският вид могат в някаква степен да преодолеят тази отбрана, само че споделям в някаква степен и никога не анулират действието на имунизациите, акцентира вирусологът.

Още през април, когато за първи път бяха регистрирани такива случаи във Англия, техните експерти предизвестиха, че към момента има доста хора, които не са задоволително предпазени с ваксини, добави проф. Александрова.

Въпросът за преваксинирането е отворен, той към момента няма безапелационен отговор, само че във всички случаи производителите работят върху актуализирането на имунизациите. Има концепция благодарение на изкуствен интелект да се плануват и разновидностите на този вирус за в бъдеще, добави проф. Александрова.

За 10 седмици в Израел бяха имунизирани повече от 60% от хората. Техният опит сподели, че имунизациите работят, само че и още нещо - че процентът по-късно съвсем не се усили. Сега сега там стартира да се следи и едно леко повишаване на новите случаи главно поради " индийския " вид, в това число при имунизирани хора, без да се оповестява дали те са били единствено с една доза. При тях обаче клиничната картина е доста по-лека, изясни вирусологът.

На въпроса би трябвало ли децата да се имунизират, проф. Александрова съобщи, че от една страна това изрично би трябвало да стане, само че от друга се слага и въпроса дали децата би трябвало да бъдат предпочитана група, защото не боледуват толкоз тежко.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР