„Над милиард вече са изплатени по мерките за запазване на

...
„Над милиард вече са изплатени по мерките за запазване на
Коментари Харесай

Борисов: Над 1 милиард лева са изплатени по мерките за запазване на заетостта

„ Над милиард към този момент са изплатени по ограниченията за опазване на заетостта. До май месец сме подсигурили всички заплащания, които даваме в изискванията на пандемия “. Това съобщи министър председателят Бойко Борисов по време на държавното съвещание, оповестяват от Министерски съвет.

„ 300 000 работни места са непокътнати по мярката 60/40 и досега са изплатени над 1 милиард лв.. Плащанията по нея не престават до 31 май “, осведоми министърът на труда и обществената политика Деница Сачева. По мярката 80/20 са изплатени 153 милиона лв. за опазване на близо 30 000 служащи в трите бранша „ Хотелиерство и ресторантьорство “, „ Транспорт “ и „ Туризъм “. 54 милиона лв. са изплатени на 50 000 служащи и чиновници по мярката „ Запази ме “ и по мярката 75/0. Министър Сачева съобщи още, че над 50 000 са кандидатствалите фамилии по мярката за подкрепяне на фамилии, чиито деца учат в онлайн режим, като досега са изплатени 44,5 милиона лв. за 41 898 фамилии. Продължава и мярката за разпределяне на средства за детегледачки, като до този миг 6592 фамилии употребяват детегледачка със средства от Министерство на труда и обществената политика.

161 213 безвъзмездни винетки са обезпечени за хората с увреждания, които са с 50 и с над 50% понижена работоспособност. „ Договорите за персоналните асистенти, които костват 214 милиона лв. за цялата година, все още са 36 181. Миналата година средствата са били 92 милиона лв. “, посочи министър Сачева.

„ Виждате тези, които толкоз доста приказват, с цел да пазят хората в неравностойно състояние, какъв брой пари е имало отпуснати за тях в предходни държавни управления “, съобщи Борисов. Премиерът означи, че средствата по програмата за персонални асистенти на хората с увреждания са се усили двойно по отношение на предходната година, а хората получили безвъзмездни винетки са 161 213. „ Така че доста елементарно може да се направи сравнението по метода, по който се грижим ние за тях и тези, които се пробват да кажат, че ги съставляват “, уточни още министър-председателят. Бойко Борисов съобщи, че идващото държавно управление ще взема решение дали и по какъв метод да бъдат продължени ограниченията за подкрепяне на хората и бизнеса.

Борисов заяви вест и за предучилищната подготовка при 4-годишните.

„ Изпълнихме уговорката си да въведем наложителна предучилищна подготовка за децата от 4-годишна възраст и през днешния ден отпускаме в допълнение 1,5 млн. лв. на първите 52 общини в страната, които сътвориха условия за осъществяване тази подготовка в детските градини ", сподели Борисов.

Премиерът посочи, че спомагателните средства са предопределени за над 4000 деца. Борисов означи още, че за актуалната година са планувани общо 36 млн. лева за прехрана на 4-годишните деца в градините.

„ Мярката е част от управническата ни стратегия и част от напъните ни да включим повече деца дейно в просветителната система. Изследванията демонстрират, че децата от уязвими групи, които са включени по-рано, имат доста по-малко дефицити в знанията, по-голяма част от тях доближават до гимназиално обучение и отпадат по-рядко от просветителната система “, посочи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Министърът подсети, че след признатите през предходната година законодателни промени, общините имат опция в границите на три години да решат по кое време да се включат. От своя страна министър председателят Бойко Борисов подсети, че с помощта на проведения от държавното управление механизъм над 50 000 деца бяха върнати или записани за първи път в градина и на учебно заведение.

Правителството отпусна и над 13 млн. лева за осъществяване на действия на Фонд „ Научни проучвания “.

„ Отпускаме средства в размер до 13 100 000 лв., с които ще бъдат финансирани планове от състезанието на Фонд „ Научни проучвания “ за фундаментални проучвания, в това число свързани със значими публични провокации вследствие на пандемията от COVID-19 ", разгласи Борисов. Премиерът уточни още, че част от средствата са планувани и за осъществяването на годишната стратегия на Фонда за 2021 година

Председателят на Българска академия на науките Юлиан Ревалски сложи акцент върху изгодите от финансирането на фундаменталните научни проучвания на планов принцип. „ Те са в основата на приложните и иновационните проучвания “, добави Ревалски.

Необходимите средства за финансиране на конкурсните планове, свързани с COVID-19, са в размер на 3 100 000 лева Наред с тях се отпускат до 10 000 000 лева за осъществяването на годишната стратегия на Фонда в по-голям размер. С тях ще бъдат финансирани 150 нови планови оферти.

Очаква се в следствие от осъществяването на плановете да се реализира повишение на количеството и качеството на фундаменталните научни проучвания, по-интензивни връзки сред науката, образованието, бизнеса и обществото, както и присъединяване на български учени в интернационалните планове.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР