На 75-годишна възраст почина видният български учен и общественик академик

...
На 75-годишна възраст почина видният български учен и общественик академик
Коментари Харесай

Почина академик Стефан Воденичаров


На 75-годишна възраст умря видният български академик и държавник учен Стефан Воденичаров, заяви БГНЕС.

Стефан Борисов Воденичаров е роден на 1 септември 1944 година. Бил е зам.-директор и началник научна секция „ Технологии и системи за защита” в Института по металознание, уреди и технологии “Акад. Ангел Балевски” с Център по хидро- и аеродинамика (ИМСТЦХ) към Българска академия на науките. През 2008 година е определен за ръководител на Съвет по икономическа политика към Българската стопанска камара. Става ръководител на Българската академия на науките с 4-годишен мандат на 3 декември 2012 година.

Стефан Воденичаров оглавява и дава името си на инициативния комитет на левицата за създаване на АЕЦ, който събира подписите, показани в Народно събрание, за осъществяване на референдума на 27 януари 2013 година

След като на 28 януари 2013 година Сергей Игнатов подава оставка като министър на образованието, младежта и науката, Стефан Воденичаров е препоръчан за министър.

Доктор, доцент, професор, учен – Стефан Воденичаров е бил ко-директор на 2 работни срещи на НАТО за върхови научни проучвания, бил е ръководител на Организационния комитет и хазаин на 9 интернационалните конференции; член на организационни и програмни комитети и началник на секции на 36 научни форума в чужбина и България. Участвал е в редица експертни органи у нас, като Съвет за обучение и просвета към Президента на Република България; Комисия за нуклеарна сигурност към Агенцията за нуклеарно регулиране; Междуведомствен съвет по въпросите на военно промишления комплекс и мобилизационната подготвеност на страната към Министерски съвет.

Стефан Воденичаров е награждаван неведнъж в редица области и за разнообразни достижения: Орден „ Стара планина “ – най-високото държавно отличие; Почетен орден на Министерство на защитата „ Свети Георги “ – I степен с мечове за заслуги към защитата на Страната; Почетен знак „ Марин Дринов” за обилни заслуги към БАН; Свидетелство за записване в Златната книга на изобретателите на Патентното ведомство; Кръст на Главен офицер на суверенния медал на Малта; Член на Македонската академия на науките и изкуствата; Почетен жител на София; „ Доктор Хонорис Кауза” на Технически университет – Варна; Почетно звание „ Следовник на националните будители “ от Съюза на националните читалища; Почетен знак за лидерски принос в духовността от Институт по доктрина и процедура на водачеството „ Стефан Стамболов “; Голямата премия на Българска Стопанска Камара за реализирани резултати, позволяващи основаването на серия високотехнологични артикули, обезпечаващи националната сигурност и доста други награди.

Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name: " Нормална таблица " ; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent: " " ; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family: " Calibri ", " sans-serif " ; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family: " Times New Roman " ; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР