МВнР поиска спешно свикване на заседание на парламентарната комисия по

...
МВнР поиска спешно свикване на заседание на парламентарната комисия по
Коментари Харесай

Външно министерство поиска бързо решение на парламента за Северна Македония -

МВнР изиска незабавно привикване на съвещание на парламентарната комисия по външна политика, на което, с присъединяване на Теодора Генчовска, да бъдат обсъдени всички налични документи по тематиката Северна Македония, да бъде дефинирана консолидирана българска позиция и да бъдат избрани последващите дейности на българската дипломация.

Това се споделя в позиция на външно министерство във връзка така наречен " Френско предложение ", което съгласно решението на Министерски съвет (по предложение на премиера Кирил Петков) би трябвало да бъде прегледано в парламентарната комисия.

В позицията, публикувана до медиите, са прецизира, че в случай че това не се случи във допустимо най-кратък период, Министерство на външните работи има мандат само да се придържа към Рамковата позиция, Декларацията на Народното събрание от 2019 година и към заключенията на Консултативния съвет по национална сигурност от 2022 година Отбелязва се обаче, че тяхното наличие не дава отговор изцяло на " Френското предложение ".

От Министерство на външните работи прецизират, че на база препоръчаните от френското председателство документи и отчета на министерството за хода на договарянията и достигнатия в тях стадий до комисията по външна политика е бил изпратен плана за двустранен протокол, който да се подпише със Северна Македония, дружно със съпроводително писмо, разясняващо неговото наличие, само че след 19 часа в петък не е имало кой да входира тези документи в Народното събрание. От министерството прецизират, че могат да внесат претенции план за протокол даже през днешния ден, в неделя.

В известието се споделя също, че на този стадий към този момент не съществува справедлива опция за осъществяване на заложените в Рамковата позиция краткосрочни критерии до края на Френското председателство на Съвета на Европейски Съюз, което изтича на 30 юни. В този период било допустимо единствено да има изясненост за идващите стъпки в процеса на европейската интеграция на Северна Македония с всички нужни гаранции за българските ползи и за правата на българите в прилежащата страна.

 

 

 

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР