Министерски съвет взе решение кой ще охранява въздушното ни пространство.Решението

...
Министерски съвет взе решение кой ще охранява въздушното ни пространство.Решението
Коментари Харесай

Министерски съвет реши кой ще охранява въздушното ни пространство

Министерски съвет взе решение кой ще охранява въздушното ни пространство.

Решението е подписано на 24 януари. С него се разрешава съвместното осъществяване на задания по увеличаване на защитата на въздушното пространство на страната ни от военновъздушните сили на България и Испания. При осъществяване на взаимните задания по защита българските дежурни изтребители ще се употребяват предпочитано.

Мисията е в осъществяване на ограниченията по гарантиране на сигурността на страните-членки от Източния фланг на НАТО и ще се извършва по проектите и процедурите на Интегрираната система на Алианса за противовъздушна и противоракетна защита (NATINAMDS/). Това написа Министерство на защитата в свое прессъобщение, съобщи Евроком.

За взаимното осъществяване на дилемите Военновъздушните сили на Кралство Испания ще предислоцират в нашата страна 130 военнослужещи и 4 самолета Eurofighter EF-2000 Typhoon II. Те ще извършват задания по усилена защита на въздушното пространство взаимно с българските Военновъздушни сили до 31 март 2022 година Първите испански изтребители се чака да кацнат в авиобаза Граф Игнатиево до края на седмицата.

Испанските дежурни екипажи, взаимно с българските си сътрудници, ще извършват задания по зона за дежурство във въздуха, прехват, образно опознаване и съпровождане. Българските Военновъздушни сили ще продължат да извършват националните си задължения по носене на дежурство в Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна защита /NATINAMDS/. Всяка една от страните ще поеме разноските за личните сили и средства, участващи в дейностите по увеличаване на въздушната защита.

Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна групова отбранителна задача. Нейното предопределение е да подсигурява целостта и сигурността на въздушното пространство на съдружниците от Алианса.

Участието на персонален състав и техника от българските Военновъздушни сили в взаимните интервенции по Air Policing потвърждават качествата на бойната авиация на България да работи интегрирано със силите на съюзническите страни за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Източния фланг на Алианса.

Решения за гарантиране на сигурността на съдружниците в Източна Европа бяха взети от държавните и държавни ръководители на страните-членки на срещата на най-високо ниво на НАТО в Уелс през 2014 година и във Варшава през 2016 година Едно от тези решения е усилването на задачата по защита на въздушното пространство на страните-членки от Източния фланг със съюзнически сили на ротационен принцип. До тази година българските Военновъздушни сили  са изпълнявали взаимно задания по Air Policing през 2014 година и 2016 година със сили и средства от Военновъздушни сили на Съединени американски щати и през 2017 година - със сили и средства от Военновъздушни сили на Република Италия.

От 2012 година до в този момент българските Военновъздушни сили са изпълнили и забележителен брой презгранични интервенции взаимно с Военновъздушни сили на Румъния.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР