Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова издаде заповеди

...
Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова издаде заповеди
Коментари Харесай

Обявиха две нови защитени територии - Долно Черковище и Туфеста острица

Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова издаде заповеди за включване на две нови територии в категорията " предпазена околност " - Туфеста острица, в землището на село Горно Вършило, община Септември, област Пазарджик, и Долно Черковище, в землището на с. Долно Черковище, община Стамболово, област Хасково, оповестиха от Министерството на околната среда и водите.

Защитена околност Туфеста острица е с повърхност от 6889 дка и е оповестена по предложение на РИОСВ-Пазарджик в сходство със Закона за предпазените територии (ЗЗТ) за запазване на застрашения растителен тип туфеста острица (Carex elata) и неговото местообитание.

В предпазената околност се не разрешават действия, които могат да доведат до унищожаването на екземпляри от растителния тип туфеста острица и неговото местообитание, като да вземем за пример: смяна в предназначението и метода на трайно прилагане на земята; строителство с изключение за поддръжка, ремонт и реорганизация на съществуващи уреди, също разораване, паша и други.

Защитената околност Долно Черковище се простира на 4691,116 дка и е оповестена по предложение на община Стамболово, Българското сдружение за отбрана на птиците, Природозащитно съдружие „ Биосфера “ и Българска фондация „ Биоразнообразие “ и е подкрепено от РИОСВ-Хасково.

Защитената околност е оповестена за запазване на местообитанията на предпазени, редки и застрашени растителни и скотски типове. Растителните типове включват: бяла змийска трева (Goniolimon collinum), румелийски тръбоцвет (Trachelium rumelianum), гальовен лопен (Verbascum humile), черноморска ведрица (Fritillaria pontica) и други.

Животинските типове включват дъждовник (Salamandra salamandra), огромна (кафява) крастава жаба (Bufo bufo), шипобедрена костенурка (Testudo graeca), шипоопашата костенурка (Testudo hermanni), обикнoвена блатна костенурка (Emys orbicularis) зелен гущер (Lacerta viridis), египетски лешояд (Neophron precnopterus), черен лешояд (Aegipius monachus), белоглав лешояд (Gyps fulvus), скален орел (Aquila chrysaetus),царски орел (Aquila heliaca), късопръст ястреб (Accipiter brevipes), средиземноморски сокол (Falco eleonorae) и други. Промяната в статута цели и запазване на присъщ и незабравим ландшафт.

Не се позволяват действия, които могат да доведат до обезпокояване и заличаване на типовете - предмет на отбрана, както и увреждане и заличаване на техните местообитания и на естествените характерности на ландшафта. В тази връзка, в предпазената околност е неразрешено строителството и други действия, водещи до смяна на ландшафта, с изключение: поддръжка, ремонт и реорганизация на съществуващи пътища и други уреди, както и създаване на екопътеки и прилежащите им инфраструктурни детайли и други.

Предстои обявяване на двете заповеди в Държавен вестник. /БГНЕС
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР