Любопитно: Пчели, които могат да се клонират. Малко известен факт

...
Любопитно: Пчели, които могат да се клонират. Малко известен факт
Коментари Харесай

Любопитно: Пчели, които могат да се клонират

Любопитно: Пчели, които могат да се клонират. Малко прочут факт е, че природата е дала опция на пчелите-работнички да снасят ларви, в случаите, в които изгубят царицата на кошера. Един тип в Южна Африка обаче е мутирал, тъй че да имитира активността на царицата и да създава безчет свои клонинги.

Пчелари от Южна Африка се сблъскали с необикновен проблем – доста от кошерите им почнали да линеят. Оказало се, че техните пчелни майки умрели, а останалите пчели не реагирали според  нормалния си инстинкт и не се опитвали да отгледат неин сурогат.

Медоносните инсекти не съумели да преодолеят загубата и починали. Пчеларите забелязали нещо доста необичайно- в пчелните колонии имало два типа пчели.

Единият тип бил предстоящият -африканските медоносни пчели, които са и най-разпространената вариация в Черния континент. Доста чудноват бил обаче огромният брой от така наречен капски пчели и умиращото семейство. Пчеларите почнали да се питат дали появяването на капската пчела не е част от повода за гибелта на толкоз доста колонии.

В търсене на отговор на този въпрос с тематиката се заели биолозите от Университета в Сидни.

Стигнали до извода, че капската пчела може да се клонира. Тя е на практика безсмъртна, защото може да се клонира до милион пъти, с цел да оцелее . Учените били изумени от обстоятелството, че копието на пчелата-майка е безусловно еднообразно по генетика с нейните милиони деца… даже след три десетилетия.

Женските от този тип могат да заместят царицата и да снасят яйца, от които да се излюпят техни цялостни генетични копия. Клонингите съумяват да се нанесат и безнаказано да изместят от кошерите африканската медоносна пчела.

Способността на пчелите да се  клонират  носи явни прерогативи, защото няма потребност да се търси полов сътрудник и в потомството няма генетично разреждане, т.е. истинският геном се резервира от потомство в потомство.

  • Гъбите могат споделят между тях

Някои популации от инсекти са развили телитокозна партеногенеза, когато женските са способни да се възпроизвеждат без оплождане на нови женски. Феноменът се среща при някои хаплодиплоидни инсекти, при които мъжките човеци се развиват от неоплодени яйца и са хаплоидни, т.е. имат един набор от хромозоми, а диплоидните дами се появяват с двоен набор от хромозоми – от оплодените яйца. При хаплодиплоидните нормално единствено майката може да носи яйцата, от които се появяват женските човеци.

Капските пчели основават елементарно войска от свои клонинги, които на доктрина могат да продължат рода до безспир . Пчелните фамилии от този тип постоянно страдат от този феномен, защото природата не е планувала типът да живее по този метод. Клонирането се оказва проблем и за другите типове. 

През 90-те години в Южна Африка няколко кошерни стопанства с капски пчели са пренесени на север. Това разполага този тип в хабитата на техните братовчеди- африканските медоносни пчели. Буквално се нанасят в кошерите им и ги избутват оттова. Капските пчели, с помощта на практиката да се клонират, постоянно остават без дом след гибелта на царицата.

Възможно е и някоя капска пчела да намести ларвата си в специфичната клетка, която колонията правоприемник употребява за развъждане на нова майка. Така капската пчела може да се “копира ” и да стане кралица за идващото потомство на непознат кошер.

Изследователите също по този начин разкрили, че една от линиите на пчели-работнички в кошер сполучливо е клонирала себе си в продължение на към 30 години и това е явен знак, че женските пчели работнички от този тип не страдат от вродени недостатъци или неплодородие .

 

Източник

 

 

Източник: mediata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР