Коронавирусът не е сезонен вирус. Няма как да очакваме да

...
Коронавирусът не е сезонен вирус. Няма как да очакваме да
Коментари Харесай

Доц. Андрей Чорбанов каза голата истина: Вирусът се справя чудесно с топлото време

„ Коронавирусът не е сезонен вирус. Няма по какъв начин да чакаме да изчезне с появяването на топлото време. Вирусът по принцип си живее и се популяризира в доста топли региони ”. Това заяви доц. Андрей Чорбанов от Департамент „ Имунология “ в Института по микробилогия към Българска академия на науките за Нова ТВ.

„ Ясно е, че през последните дни има повишен брой проби. Ако се пресметна процентът на позитивните проби по отношение на тестванията, ще се види, че резултатът не е фрапантен. Нарастването на броя на инфектираните в действителност е доста бавно и гладко ”, сподели още той.
По думите му сега лабораториите работят към този момент доста по-добре.

„ Твърденията, че няма колективен имунитет са безумни. Фактът, че разпространяването е такова повишава, че има подобен. Все отново разпространяването е доста малко на фона, на който може да се чака ”, разяснява доцент Андрей Чорбанов.

И добави: „ Няма нито един потвърден случай в международен проект за наново инфектиран. Смятам, че има имунитет. Все още нямаме софтуерно време, с цел да се потвърди, какъв брой време трае той ”.
„ Вирусът се популяризира най-много измежду хора, които са компактно дружно, да вземем за пример хората в домовете за възрастни, фамилии. Огромният % починали хора в Швеция, Италия и Испания е в домовете за възрастни. Те не стопираха свижданията “, уточни още доцент Андрей Чорбанов.

Проф. Кантарджиев: Ако още веднъж има пик в България, ще е през есента

Ако още веднъж ще има пик на COVID-19, той ще е през есента. Случаите ще стартират да се усилват със застудяването и с началото на образователната година. Вероятно коронавирусът ще върви редом с другите зимни инфекции. Това сподели по Българска национална телевизия проф. Тодор Кантарджиев, шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ) и член на Националния действен щаб.

Той дефинира разпространяването на инфекцията в София като дифузно (разпръснато), а в областите – на огнища.
Проф. Кантарджиев опроверга изказванията на някои специалисти, че през летните месеци епидемията ще стихне.
„ Юни мина, а през днешния ден са 165 новите случаи, може да минат и 200, само че това не е тъй като вършим доста проби. Просто доста огромен % от тези проби са позитивни. В началото, когато правихме стотици проби дневно, позитивният % бе едно-две, в този момент вършим хиляди, само че към този момент % в някои проби е 10 “, разгласи той.

Професорът сподели още, че 70-80% от случаите на болни с COVID-19 у нас са без признаци, 10-15 на 100 са с леки, като при тях заболяването минава за една-две седмици. И в този случай обаче би трябвало да се потърси здравна помощ, тъй като даже болестта да протича леко, вирусоносителите могат да заразят други хора в обкръжението си, които да са в рисковите групи, сподели профекорът.
Проф. Кантарджиев още веднъж настоя да се съблюдават предложените ограничения. Той обърна внимание и на извършването на покупки в питателните магазини като предложи да се употребяват колички, а не кошници, тъй като по този начин ще има повече разстояние сред хората.

„ Сега ни питат: „ Защо толкоз доста изследвате? “. Това го вършим, не с цел да плашим хората, а с цел да се разбере кой отделя вируса и да търсим неговите контактни лица, тъй като ограниченията се взимат тогава, когато знаеш кой е болният “, настоя той.
Големият брой проби са назначени от ръководители в държавната администрация, които изследват служащите от общините.

„ В момента притежателите на предприятия също интензивно тестват. Мили притежатели, по-добре е да организирате такива ограничения, че да не допускате разпространяването на заболяването в колективите и да организирате такива ограничения, че да хващате първите случаи, в сравнение с след това да давате значително пари, с цел да вършиме PCR проби на цялото предприятие… „, настоя Тодор Кантарджиев.
По думите му най-опасно е да се прикрива заболяването. „ Ако криеш инфекцията и си мислиш, че ще решиш нещата и няма да се разчуе, грешиш “, безапелационен бе той.

За проучването на българските варианти

Директорът на НЦЗПБ заяви, че към този момент са секвенирани (разчетени) първите варианти на ковид у нас. Те са качени в Световната генетична банка и са проучват. От 35 секвенирани варианта 33 са сходни на циркулиращите в Европа, сподели специалистът. Но в нашите варианти липсват някои от разновидностите. Два от тях са идентични с началния китайски вариант. Професорът призна, че не знае по какъв начин този вариант е попаднал в нашата популация, откакто всички пътували до Китай са били под строга карантина.

Следващата седмица ще може да се каже кои разновидности са преобладаващи у нас и дали са свързани с държанието на вируса и промени в болестта. Това може да изясни каква е епидемичната връзка между пациентите и от кои страни са пристигнали.
Утре стартира секвенирането на още една група варианти.

Източник: vijti.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР