Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) санкционира Лукойл-България“ ЕООД с

...
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) санкционира Лукойл-България“ ЕООД с
Коментари Харесай

КЗК глоби Лукойл с 67 млн. лв. за злоупотреба с монопол и ценова преса - Общество

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби „ Лукойл-България “ ЕООД с 67 771 454 лв. за корист с господстващо състояние, заяви през днешния ден комисията.

Глобата е за осъществено от „ Лукойл-България “ ЕООД нарушаване по член 21 от Закона за защита на конкуренцията, изразяващо се в корист с господстващо състояние посредством използване на ценова преса по отношение на съперниците на сдружението при търговията на едро с моторни горива на територията на страната , което може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията на пазарите на горива и да засегне ползите на потребителите .

Проучването е почнало по искане на „ ОМВ България “ ООД във връзка със съществени опасения за нарушаване на конкуренцията на пазарите на горива в страната от „ Лукойл България “ ЕООД. Впоследствие към него са присъединени искане на „ Инса ойл “ ЕООД и сигнали от участници на пазара на едро.

В тази връзка Комисия за защита на конкуренцията събра голяма по размер информация от „ Лукойл-България “ ЕООД, „ Лукойл Нефтохим Бургас ” АД, Агенция „ Митници “ и съвсем всички огромни търговци и притежатели на хранилища за горива, оповестява антимонополният орган.

Благодарение на навременната интервенция на Комисия за защита на конкуренцията е предотвратена целената тактика на „ Лукойл-България “ ЕООД последователно да завземе пазара на едро на горива, написа в известието. По-конкретно сдружението се пробва да сътвори усещане, че наложената от него през 2021 година нова ценова политика на търговците ще докара до по-ниски цени за крайния консуматор. Тъй като сходно държание е добре познато на антимонополните органи на Европейски Съюз, Комисия за защита на конкуренцията смята, че на процедура единственият интерес на господстващото дружество, каквото без подозрение се явява „ Лукойл-България “ ЕООД, е да отстрани съперниците си и в дълготраен проект да постанова едностранно по-високи цени на потребителите. В тази връзка следва да се означи, че точно търговците на едро и държателите на данъчни хранилища са единствените, които биха могли да се опълчват на господстващото дружество, като оказват прочут конкурентен напън, доколкото имат опция за импорт или доставка на горива от различни рафинерии, разясняват от Комисия за защита на конкуренцията.

От разбора на големия размер събрани и оценени данни, биха могли да се бележит някои съществени обстоятелства, допълват оттова:

„ Лукойл-България “ ЕООД има повече от половината от пазара и е водач при търговията на едро с моторни горива. Част е от групата Лукойл, която има неповторима за страната логистична, складова и транспортна инфраструктура със стратегическо географско разположение и оперира по цялата верига от производството на горива до реализацията им към крайните консуматори.

Комисията откри, че „ Лукойл-България “ ЕООД е прилагало цялостна тактика за ограничение на конкуренцията при търговията на едро на горива в страната. Чрез промени в ценовата си политика в границите на 2021 година, сдружението напълно е отменило предоставяните от него количествени отстъпки при търговия на едро с моторни горива под режим отсрочено заплащане на данък, до момента в който търговци, закупуващи горива с заплатен данък от бази на „ Лукойл-България “ ЕООД, са получавали спомагателна отстъпка. Прилагана е едностранно ценова политика на съответните пазари, която води до съществуване на така наречен „ ценова преса “. Това нарушаване се потвърждава и от извършените проби, според европейската икономическа доктрина и процедура. В резултат на ценовата преса, съперниците на господстващото дружество, които само могат да повлияят върху ценовата политика на „ Лукойл-България “ ЕООД, не биха могли да се опълчват дейно в ценово отношение, а това води до отлив на клиенти, финансови загуби и овакантяване на пазара. Освен до премахване на конкуренцията, такова държание в същото време води до понижаване на тласъците за нахлуване и разгръщане на евентуални нови търговци и вложители на пазарите на горива, вследствие на което в последна сметка ще бъдат повредени крайните консуматори. Предвид свързаността на пазарите на търговия на едро и на дребно с автомобилни горива, повишението на цените на горивата на едро, заради отслабен конкурентен напън, вследствие от държанието на „ Лукойл-България “ ЕООД, ще има непосреден резултат върху цените на предлаганите автомобилни горива от бензиностанциите, което, както е известно има голяма социално–икономическа значителност, сочи анализът на комисията.

В резултат на дейните дейности на Комисия за защита на конкуренцията, в хода на изследването по производството, „ Лукойл-България “ ЕООД промени и поправя държанието си, което е най-важната цел на антимонополния орган, а точно да обезпечи отбрана и условия за разширение на конкуренцията, допълват от Комисия за защита на конкуренцията.

Решението на Комисията може да бъде обжалвано пред Административния съд - София област от страните и от всяко трето лице, което има юридически интерес, в 14-дневен период.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР