Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния

...
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния
Коментари Харесай

Природният газ поскъпва с 6,5 на сто този месец спрямо ноември, реши КЕВР

Комисията за енергийно и водно контролиране утвърди цена на природния газ за декември от 87,50 лева./MWh (мегаватчас), без цени за достъп, транспорт, данък и Данък добавена стойност, оповестиха от регулатора. На тази цена " Булгаргаз " ще продава природен газ на крайните доставчици и на лица, на които е издадена лицензия за произвеждане и транспорт на топлинна сила. Утвърдената цена от 87,50 лева./MWh е с 6,5 % по-висока от цената на природния газ през ноември, която беше в размер на 82,12 лева./MWh., само че продължава да е по-ниска от цената на европейските газови пазари за декември, акцентират от регулатора.

Българска телеграфна агенция напомня, че КЕВР утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 82,12 /MWh, без цени за достъп, транспорт, данък и Данък добавена стойност.

Комисията утвърди цената след осъществен разбор на импортираните през днешния ден от „ Булгаргаз “ настоящи данни, формиращи цената на природния газ за декември. Те регистрират котировките на интернационалните газови пазари до 30 ноември в това число, прецизират от КЕВР.

Регулаторът откри, че общото планирано количество за вътрешния пазар е обезпечено от четири разнообразни източника за доставка. В ценовия микс за декември е включено цялото контрактувано количество азерски природен газ, доставян по интерконектора " България - Гърция " (IGB), според настоящия дълготраен контракт с Азербайджан. Тези количества покриват 31,76 % от потреблението за месеца и имат основно значение за реализиране на удобни цени на синьото гориво, показват от КЕВР.

" Булгаргаз " е подписал за декември два контракта за доставка на полутечен природен газ (ВПГ) с търговци от района, след тръжна процедура, при условия за минимална доставна цена и препоръчан метод на заплащане. В ценовия микс за месеца публичният снабдител е присъединил и количества природен газ от рандеман от ПГХ " Чирен ". Неговата цена се образува от цената на придобиването като е регистрирано и значителното въздействие на осъществявания виртуален добив/нагнетяване през интервала 1 ноември 2023 година – 30 ноември 2023 година, допълват от КЕВР.

От регулатора прибавят, че с обезпечените количества се покриват уговорките на публичния снабдител за декември - към крайните доставчици и топлофикационните сдружения, както и количествата по двустранните контракти с индустриални клиенти.

На откритото съвещание на 29 ноември председателят на КЕВР Иван Иванов разяснява, че наклонността за усмиряване на показател TTF на европейската газова борса в Нидерландия ще се отрази удобно на  решенията на КЕВР за цената на природния газ през идващите месеци. Основни аргументи за това са високата запълняемост на газохранилищата в цяла Европа и различни направления на редица страни в Европа за доставяне с природен газ. Благоприятни фактори за нашата страна са и идното стартиране в употреба на газовата връзка София - Ниш на 10 декември 2023 година и на терминала за регазификация край Александруполис, Гърция - на 1 март 2024 година Благодарение на 20-процентно присъединяване на " Булгартрансгаз " България ще получава от газовия терминал в допълнение до 1 милиарда куб. метра природен газ годишно, уточни Иванов.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР