„Когато взимаме решения и определяме политиките в околната среда и

...
„Когато взимаме решения и определяме политиките в околната среда и
Коментари Харесай

Министър Борислав Сандов: Вече отчитаме гласа на децата и младите хора в решенията за околната среда

„ Когато взимаме решения и дефинираме политиките в околната среда и изменението на климата, би трябвало да чуваме гласа на децата и младежите. Ние към този момент го вършим и работим за възстановяване на средата им на живот “. Това сподели вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов през днешния ден при представянето на изследването на УНИЦЕФ на тематика „ Места и пространства: Околната среда и благосъстоянието на децата “. Докладът на организацията беше показан в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

С Министерството на образованието и науката Министерство на околната среда и водите работи по възобновяване на образователните стратегии, тъй че да се интегрира тематиката за климатичните промени в учебно заведение. „ С Министерството на здравеопазването работим интензивно, с цел да създадем параленост на картата на публичното здраве с картата на замърсяването. Има директна връзка сред нечистата околна среда и болесттите “, уверен е министър Борислав Сандов. Днес той разгласи и началото на новата стратегия на Министерство на околната среда и водите „ („ Младежи за околна среда “). Целта на Програмата е повече младежи да се включат в действия, свързани с опазването на околната среда. Насърчава се оптимално необятен териториален обсег на дейностите и включване на младежи от дребните обитаеми места в страната.

„ Всяко дете в света е наранено от климатичните промени, от утежняването на околната среда и от загубата на биоразнообразие. За страдание, дейностите изостават и са незадоволителни, което значи, че отрицателното въздействие върху децата ще се усили. Най-важното е да стартираме да действаме и при всяка екологична политика да слагаме в центъра потребностите на децата “, съобщи Саня Шаранович, заместник-представител на УНИЦЕФ в България.

Докладът на изследователския център на УНИЦЕФ „ Иноченти “ проучва по какъв начин най-богатите страни в света се оправят с обезпечаването на здравословна среда за децата. Сравнителното проучване е извършено измежду 39 развити страни с фокус върху отражението на околната среда върху децата и какви ограничения могат да подхващат страните, с цел да подобрят средата, в която те живеят и порастват. България заема 35-о място в класацията. Много деца дишат отровен въздух вкъщи и на открито, сочат данните. България е измежду страните, в които има високи равнища на замърсяване на въздуха с фини прахови частици. Децата в бедните семейства са изправени пред по-високи опасности във връзка с замърсяването на въздуха в дома, достъпа до безвредна и чиста вода и тъмните жилища, които населяват.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР