Изходът от преговорите с България приключи с 3 на 1

...
Изходът от преговорите с България приключи с 3 на 1
Коментари Харесай

Османи: Преговорите с България приключиха с 3:1 за РС Македония

" Изходът от договарянията с България завърши с 3 на 1 за нас. Ние запазихме езика, започнахме договаряния за участие в Европейски Съюз и оставихме историческите въпроси отвън пътната карта. България получи смяна на Конституцията някъде по средата на процеса - след започването на договарянията. Поради тази причина считам, че това бе един добър компромис ".

Това сподели македонският министър на външните работи Буяр Османи.

 

И добави: В обществото има консенсус, че конституционните промени не нанасят щета.

 

На въпроса, за какво е против поискания референдум от страна на опозицията в лицето на ВМРО-ДПМНЕ за Договора с България Османи отговори: По създание никой не е против измененията в Конституцията. Дори и във ВМРО-ДПМНЕ има хора, които считат, че това е в полза на македонския народ и на страната. Това значи и институционално дефиниране на връзките сред болшинството македонски народ и българското малцинство. За първи път в най-висшия държавен документ се дефинира това отношение и това става по искане на България. Ако ние бяхме поискали това нещо, това нямаше да го получим.

" Въпросът за смяната на Конституцията измести дебата за идентичността от това кой какъв е бил в миналото в дебата за правата на индивида. Това е една огромна победа за нас, тъй като изместихме дебата за правата на малцинствата и правата на индивида ", сподели Османи пред локалната телевизия " Сител ".

Според него с постигнатото съглашение с България " Северна Македония е завършила с екзистенциалните си провокации ".

" Референдум за Договора с България не може да има. Това е един интернационален контракт. Охридското съглашение, Договърт с България и Преспанското съглашение са трите стълба на Македония. Няма по какъв начин те да бъдат отстранени ", сподели още Буяр Османи. Той счита, че " казусът с интерпретацията на историята е действителен ".

БГНЕС напомня, че при започване на месец септември ВМРО-ДПМНЕ изиска в РСМ да бъде извършен референдум за отменяне на Договора за другарство сред България и РСМ, който бе подписан на 1-ви август 2017г. Лидерът на партията Християн Мицкоски назова Договора " отровно дърво ".

Председателят на Народното събрание Талат Джафери отхвърли настояването и го дефинира като антиконституционно.

Източник: БГНЕС

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в ! 

 

 
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР