Интересни факти за Слънчев бряг припомни днес бизнесменът Георги Мицов

...
Интересни факти за Слънчев бряг припомни днес бизнесменът Георги Мицов
Коментари Харесай

Флагман: Преди да дойдат мутрите, на всеки плажуващ в Слънчев бряг се падали по 8 кв.м пясък

Интересни обстоятелства за Слънчев бряг напомни през днешния ден предприемачът Георги Мицов на персоналната си страница във Facebook, написа " Флагман ". Тази година курортът ще навърши 60 години. На 8 юни 1959 година, малко преди 16 часа, тук идва първият екскурзиант - Франтишек Силвестър от Острава, Чехословакия, който се настанява в хотел " Калина ". За първите туристи било планувано тържествено посрещане, само че те пристигнали напряко в хотела и едвам не се сблъскали със строителите, които довършвали стаите безусловно до последния миг.

``
реклама

Бащата на Георги Мицов - Симеон Мицов - е един от създателите на курорта, с помощта на него Слънчев бряг първи в България получава екоприза " Син байрак ". Ето какво показа Георги Мицов в памет на татко си:
Изграждането на Слънчев бряг стартира през 1958 година, като със градежа му се проектира и засажда лесопарка и прилежащата инфраструктура. Плажът на комплекса е от дребен златист пясък. Дълъг е 6,5 км и необятен 30-60 м, тук-там доближава до 150 м.



Плановата комбинация на Слънчев бряг е развита паралелно на плажната линия. Сградите са ситуирани свободно в парковата среда. При построяването на курортното населено място са непокътнати дюните и съществуващите дървесни насаждения, които са допълнени с южни типове. Застройката е разнообразна - ниски хотели (1-2 етажа), в които е търсена фамилиарност и романтика, многоетажни хотели („ Бургас ”, „ Витоша ”, „ Рила ”, „ Пирин ”, „ Кубан ”), хотели, развити към вътрешни дворове, по сходство на възрожденските манастирски комплекси („ Созопол ”, „ Несебър ”, „ Континентал ”). Всеки хотел или обособена група е планиран по този начин, че да има собствен образ и присъщ жанр, а задачата е хотелската база да бъде потънала в зеленината с оптималната видимост към морето.



В средата на 80-те се приема, че опциите за по-нататъшно застрояване на комплекса са дефинитивно изчерпани. По това време Слънчев бряг е измежду най-хубавите морски курорти в Европа по комфорт на плажуващите, а строителството на нови хотели стопира, тъй като потенциалът на плажа към този момент е привършен. По настоящите нормативи броят на леглата се пресмята по отношение на плажната линия, която разрешава в комплекса да има място за 30000 летуващи. При тази цифра в тези годени на един екскурзиант са се полагали по 8 кв.м. пясък край брега.



Към 1989 година курортът разполага със 112 хотела с над 28 000 кревати, 4 къмпинга с 8000 места, над 130 ресторанта, питейни заведения и атракционни заведения. Изградени са обслужващи здания и уреди, магазини, курортна поликлиника, поща, морска спортна база, разнообразни спортни уреди - яхт клуб, стадион, тенис кортове, спортни площадки и други На сцената на летния спектакъл на комплекса дълги години се организира интернационалния музикален фестивал „ Златният Орфей ”.

През интервала 1959-1988 в Слънчев бряг са почивали съвсем 8 млн. души, от които над 5 млн. задгранични туристи и над 2.5 млн. български жители. Архитектурната среда в комплекса ловко съчетана с дюните, горичките и декоративните шубраци придават на курорта изящен нюанс, който оставя отлични благоприятни условия за фамилна отмора с дребни деца. Природните дадености, разположения в съседство град-музей Несебър и присъщия жизнеспособен архитектурен облик способстват за интернационалната популярност на курорта и го трансформират в перлата на българското Черноморие и визитна картичка на България.

Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР