Иновациите могат да бъдат инструмент, който свързва България с други

...
Иновациите могат да бъдат инструмент, който свързва България с други
Коментари Харесай

Министър Стойчева: Иновациите могат да бъдат инструмент, който свързва България с други икономики в региона и Европа

Иновациите могат да бъдат инструмент, който свързва България с други стопански системи в района и Европа. Те могат да са основа за съдействие и мотор на развиване, който да нарежда целия район като източник на артикули и услуги с висока добавена стойност.

Това съобщи министърът на нововъведенията и растежа на кръглата маса „ Технологиите, които дефинират бъдещето на цифровата промяна “, проведена от DXC Technology България във Варна, оповестиха от пресцентъра на МИР.

Министър Стойчева показа визията на Министерството на нововъведенията и растежа за ребрандиране на България като място за основаване на нововъведения, резултат от научна и развойна активност и човешкия потенциал и интелектуален капацитет. „ Сред главните цели на МИР са привличането на високотехнологични вложения и развиване на предприемаческата и стартъп екосистеми “, сподели още Стойчева. 

Министърът означи, че България е на трето място в Югоизточна Европа по брой стартъпи и на второ място като мечтана дестинация за отваряне на офиси на започващи компании.

Министърът на нововъведенията съобщи още, че основаването на иновационни долини и свързването им в мрежа от хъбове, които ще подобрят конкурентоспособността на района и на Европа, е измежду целите на МИР. „ Вярвам, че можем да създадем удобна среда за резистентен стопански напредък, включваща всички заинтригувани среди по модела на „ отворена иновация “, сподели министърът.

Стойчева акцентира, че във връзка с развиването на последното равнище технологии, в това число изкуствения разсъдък, България може да се гордее с работата на INSAIT – Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии. „ Институтът има поръчка да бъде фактор в района и Европа и е един от петте института, които са приети за принос в областта на дълбоките технологии “, съобщи министър Стойчева.

„ Вярвам, че в случай че използваме потенциала на сходни институции в синергия с бизнеса, ще успеем да създадем модели в поддръжка на решение на локалните и световни провокации “, добави още министърът на нововъведенията и растежа.

Преди събитието министър Стойчева организира среща с кмета на Варна Иван Портних, представители на световната платформа за нововъведения и международен водач в поддръжката на стартъпи и иновационен потенциал и стратегически партньорства по модела на „ отворена иновация “ „ Plug and Play “ и представители на „ Fraport “. На нея бяха разисквани опциите за морската столица, бъдещи партньорства. Министърът акцентира, че основна цел на МИР е да покаже капацитета на България през предприемаческата екосистема. 



По-късно тя организира среща и с к.д.п. доктор Милен Тодоров, шеф на СПД „ Ръководство на корабния трафик – Черно море “ към Държавно дружество „ Пристанищна инфраструктура ”. На срещата беше разисквано взаимоотношението сред МИР и Министерството на превоза и известията за поддръжка на нововъведенията в бранша. 



Министър Стойчева посети и Висшето военноморско учебно заведение „ Н. Й. Вапцаров “, където прегледа образователния център за кибероперации и симулатора за машинни интервенции. С флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров министърът на нововъведенията разиска опциите за съдействие на МИР с висшето образователно заведение по отношение на модернизиране въз основата и новаторски образования за студентите, както и капацитета за съдействие в границите на акселератора на НАТО DIANA. 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР