С благодарност за топлото гостоприемство гръцкият премиер Кириакос МицотакисКириакос Мицотакис

...
С благодарност за топлото гостоприемство гръцкият премиер Кириакос МицотакисКириакос Мицотакис
Коментари Харесай

Кириакос Мицотакис благодари на Реджеп Ердоган за топлото гостоприемство в Анкара

С признателност за топлото гостолюбие гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис  Кириакос Мицотакис Кириакос Мицотакис – гръцки икономист и политик. Мицотикис е роден  в Атина на 4 март 1968 година стартира изявлението си на взаимната конференция с турския президент Реджеп Ердоган  Реджеп Ердоган Реджеп Тайип Ердоган - турски политик и министър председател. Роден на 26  февруари 1954 година в Истанбул. Завършва през днешния ден в Анкара. Изявленията на двамата водачи бяха излъчени директно от гръцката държавна телевизия ЕРТ и други гръцки телевизионни канали, заяви Българска телеграфна агенция.

Мицотакис сподели, че събитието, че това е четвъртата му среща с Ердоган за последните 12 месеца, демонстрира, че двете прилежащи страни могат да открият „ този метод на взаимно съгласие към този момент не като някакво изключение, а като продуктивна нормалност, която не се анулира от известните ни разлики “.

Според Мицотакис тази нова „ нормалност “ в двустранните връзки, залегнала и в взаимната декларация, призната на срещата му с турския президент в Атина предишния декември, се построява на три нива: политическия разговор, позитивния дневен ред и ограниченията за създаване на доверие.

Гръцкият министър председател се спря на позитивния дневен ред, върху който се построяват връзките сред двете страни, и означи, че „ този метод докара до позитивни резултати “. Сред „ осезаемите резултати от взаимна изгода “ той загатна и приветства основаването на Гръцко-турска комерсиална палата, която има за цел да укрепи комерсиалния стокообмен и бизнеса.

Мицотакис означи смисъла на съглашението, по силата на което турските жители могат да посещават 10 гръцки острова, като получават виза на място. Мицотакис сподели, че това е станало допустимо след договореност, реализирана от гръцкото държавно управление с Европейски Съюз, и акцентира смисъла на новия режим както за стопанската система, по този начин и за общуването сред двата народа.

Мицотакис съобщи още, че съглашението и съдействието сред Гърция и Турция във връзка с миграцията дава плодове. „ Гърция се съгласи и продължава да е съгласна с финансирането на Турция от Европейски Съюз “ за секване на незаконната миграция.

Гръцкият министър председател загатна и гръцкото малцинство в Турция, което по думите му обогатява публичния и културния живот на Турция, само че се нуждае от поддръжката на турската страна, с цел да продължи да съществува.

По отношение на мюсюлманското малцинство в Гърция Мицотакис съобщи, че то се радва на всички права и благоприятни условия, които имат жителите в страната. Той напомни, че съгласно Лозанския контракт от 1923 година малцинството е категорично несъмнено като религиозно.

Мицотакис сподели, че е разискал с Ердоган неотдавнашното връщане на статута на настояща джамия на тогавашния византийски храм „ Христос Спасител в Хора “. Гръцкият министър председател съобщи, че е изразил недоволството на страната си от това деяние и е подчертал смисъла на запазването на цивилизационния темперамент на паметника.  

За войната в Близкия изток Мицотакис акцентира, че Израел има цялостното право на самозащита и дефинира „ Хамас “ като терористична организация. Същевременно той съобщи, че Гърция е съгласна с Турция, че би трябвало да бъде предпазено мирното население, да бъде спряна асиметричната приложимост на мощ и че единственото трайно решение е връщането към дипломацията.

От своя страна турският президент Ердоган изрази противоречие с определението на Мицотакис за " Хамас ". „ Приятелю Кириакос, има един въпрос, по който не сме съгласни. „ Хамас “ не е терористична организация, тя е организация на съпротивата, която се бори да отбрани земите на народа си “.

„ Нека да се съгласим, че не сме съгласни по този въпрос, само че сме съгласни за потребността от неотложно прекъсване на огъня и на първо място от отбрана на мирните палестинци “, отвърна Мицотакис. „ Това може да стане “, заключи Ердоган.

Сред тематиките, които е сложил пред Ердоган, Мицотакис уточни кипърския въпрос, като съобщи, че единственият път за разрешаването му е разговорът. Той сподели, че по този въпрос „ явно нямаме единодушие, само че противоотровата на тази невъзможност не може да бъде друга, с изключение на разговорът “, сподели гръцкият министър председател и добави, че страната му продължава да поддържа присъединението на Турция към Европейски Съюз при изискване, че зачита европейското право.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР