Имаме огромен проблем в енергийния сектор, 30 процента от енергията

...
Имаме огромен проблем в енергийния сектор, 30 процента от енергията
Коментари Харесай

Премиерът: Имаме огромен проблем в енергийния сектор

Имаме голям проблем в енергийния бранш, 30 % от силата в България е от АЕЦ " Козлодуй ", съвсем 100 % от доставките на газ у нас идват от Русия, това ни прави напълно подвластни. Затова би трябвало да ни водят две съществени тактики - оптимално конкурентоспособна сила и оптимално самостоятелна сила в границите на зелената договорка. Това съобщи министър-председателят Кирил Петков в изявлението си на събитието The World Ahead 2022, проведено от изданието The Economist в София, съобщи Българска телеграфна агенция.

Премиерът сподели, че би трябвало бързо да реализираме енергийна самостоятелност. Ако не създадем нещо, ние в действителност имаме 100 % взаимозависимост, нашите мощности стават неконкурентни и несъответстващи на европейската политика, което би трябвало бързо да се промени, акцентира министър-председателят.

Според него би трябвало да се търсят благоприятни условия по тактиката слънце-батерия. Хубавото, по думите на Петков, е, че технологиите за акумулатори се усъвършенстват, разноските спадат, тъй че цялата нова енергийна тактика на България би трябвало да бъде в унисон с тези две хрумвания - оптимално евтина сила и оптимално самостоятелна сила.

Кирил Петков изрази вяра, след 13 години очакване, гръцката газова връзка да бъде реалност. Премиерът заяви, че всяка седмица беседва с гръцкия си сътрудник Кириакос Мицотакис.

" Станали сме като проджект мениджъри, аз му адресирам ъпдейт доклад до каква степен са стигнали гръцките строители. Извиних му се, че това не е на равнище министър-председател, само че тази връзка ни е извънредно значима ", уточни българският министър председател. Той сподели, че с Мицотакис си разменят есемеси за напредъка по трасето.

Премиерът подчертава върху това, че енергийната тактика на България би трябвало да се промени, с цел да имаме опция да развиваме стопанската система си. Чуждите вложения са ужасно понижени.

Според Петков страната има достъп до най-големия пазар на света, има логистика, с която да стига тези пазари елементарно, има морска граница. България би трябвало да бъде портала на Европа от изток, само че не е, уточни министър председателят.

Според него едно от нещата, които би трябвало да се трансформират, е методът на мислене на самите хора, на самите нас. Важно е да има работещи институции, само че ние би трябвало да бъдем виновни за това, което вършим. В България сме минимум самокритични, сподели министър председателят и прикани българите да запретнем ръкави.

България по общи стопански знаци наподобява добре. Икономиката ни е в относително положително макросъстояние, регистрира министър председателят.

Растежът през идната година ще бъде към пет %, инфлацията е висока, само че това е по този начин поради високата европейска инфлация плюс обстоятелството, че за първи път избрахме да нямаме хора под линията на беднотия, което подвига инфлацията, уточни Петков. Той сподели, че комерсиалното салдо на страната ни за жалост е още отрицателно, което значи, че макар ниските равнища на възнаграждение, ние още не сме конкурентоспособни. Продуктивността ни не работи добре към момента, означи Петков.
По думите му би трябвало да заложим на повече капитал и повече вложения, които ще подсигуряват стопански напредък.

Премиерът акцентира, че за първи път държавното управление залага обществените вложения да са 5,8 % от Брутният вътрешен продукт. Това е един голям бюджет - над 8 милиарда лева обществени средства, които ще бъдат употребявани за вложения, сподели Кирил Петков. Той заяви, че дефицитът ни ще бъде 4,1 % от Брутният вътрешен продукт, а вложенията 5,8 %, което значи, че дефицитът напълно финансира тези вложения.

Същественият въпрос, съгласно българския министър председател, е по какъв начин желаеме да похарчим тези 8 милиарда лева По думите му би трябвало да се промени методът, по който тези пари се харчат. Защото те могат да купят доста неща и да се влагат по интелигентен метод, в случай че не се откраднат, както се е случвало до момента, сподели министър председателят. Той заяви, че държавното управление прави опити да беседва с огромните институции като Световната банка и останалите огромни финансови вложители за това дали не може да се направи консорциум с тях, тъй че те да имат опцията за бистрота на вложенията. Тоест освен страната да подсигурява тази бистрота, само че и огромните международни финансови сътрудници, уточни Кирил Петков.

Няма по какъв начин да имаме положително обучение, в случай че не влагаме в човешкия капитал, съобщи още Петков.

Приоритизирахме учителските заплати - те ще станат 125 % от междинната работна заплата, уточни министър председателят.

Кирил Петков акцентира, че за първи път в България детските градини ще са безвъзмездни. Той сподели, че, макар че звучи като обществена мярка, в действителност не е, тъй като се оказва, че огромна част от проблемите с децата, които изпадат от образователната система, стартират още от детската градина. Ако майчиният език не е български, а някакъв различен, шансът в първи клас ученикът да не изостава, е доста дребен, уточни министър председателят.

Според него безплатните детски градини са късмет да се предотврати изпадането на децата, изключително от други етноси, от просветителната система. Инвестират се и доста средства в строителството на детски градини, добави Петков.

Правителството влага 100 млн.лв. в извънкласни действия, с цел да могат децата да развият всички умения, които ще им разрешат един ден да са съответни за пазара на труда. Децата би трябвало да знаят по какъв начин да работят в тимове, да развиват връзка, аналитично мислене, което няма да стане през старите учебници, сподели министър председателят. Едновременно с това се работи за това какви да бъдат новите образователни стратегии, по какъв начин технологиите да влязат по по-систематичен метод в тях.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР