Има някаква разнопосочност. Искат някакво послание да излезе навън, което

...
Има някаква разнопосочност. Искат някакво послание да излезе навън, което
Коментари Харесай

Бившият шеф на БЕХ: Има разнопосочност в посланията на кабинета за договора с Газпром

" Има някаква разнопосочност. Искат някакво обръщение да излезе на открито, което да не се чуе в България. И настрана има друго обръщение за България, което да не се чуе навън. Едното обръщение за пред Европа и сътрудниците ни от Щатите е - ние няма да преговаряме с " Газпром ", а тук - ами има война, няма по какъв начин да преговаряме, до момента в който има война. " Това разяснява в изявление пред БНР някогашният началник на БЕХ Валентин Николов, ръководител на Националния комитет на България в Световния енергиен съвет.

Повод за думите му бе поръчката на вицепремиера Асен Василев, че България няма да възобнови контракта си с " Газпром ", който изтича в края на тази година. Дни преди него обаче министър председателят Кирил Петков разгласи, че страната ни няма по какъв начин да се откаже от съветските доставки и ще изиска от Европейски Съюз по изключение да не се причисляваме към тези наказания.

" Преди 10 дни министър председателят персонално сподели от Брюксел, че ще желае България да бъде от изключенията, в случай че се постановат енергийни наказания, напомни Валентин Николов. " Той изрично сподели, че това ще е съсипващо за нашата стопанска система и би трябвало да влезем в изключенията. ", добави някогашният народен представител от ГЕРБ.

Според Николов въпросът е дали сме потърсили други различни благоприятни условия и имаме ли подготвен проект.

" За 10 дни, от едното изказване до другото изказване, не съм видял нито един министър да е излязъл от България и да е отишъл примерно в Азербайджан или някъде другаде, с цел да обезпечи такива благоприятни условия. Тоест проект няма ", безапелационен беше Валентин Николов.

" Веднага се отива на изказвания. Първо, не е ли по-добре да се обезпечи проектът, да се каже какъв брой ще коства на стопанската система и обществото всичкото това нещо, изобщо ще можем ли да осигурим различни количества газ от други източници, и тогава да обявим, че няма да преговаряме. Защото една позиция, когато си я оповестил към този момент, доста мъчно можеш да я върнеш обратно ", предизвести той.

" Второ, когато преговаряш с трети страни, не е ли по-добре те да не знаят, че няма да преговаряш с " Газпром "? Можеш да издействаш и по-добри цени. ", разкритикува той. " Те сега приказват за някакви хипотези, хипотези без конкретика ", добави ексдиректорът на БЕХ.

С Азербайджан са контрактувани 1 милиард кубически метра годишно, тръбата има потенциал 5 милиарда кубически метра, разясни той и добави, че за полутечен газ нямаме подписан контракт и нямаме платен потенциал.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР