Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че Байдън ще

...
Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че Байдън ще
Коментари Харесай

Байдън ще направи историческо посещение в Папуа-Нова Гвинея frognews.bg

Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер сподели, че Байдън ще се срещне с министър-председателя на Папуа-Нова Гвинея Джеймс Марапе и с други държавни водачи, присъстващи на Форума на тихоокеанските острови (междуправителствена организация, имаща за цел подкрепяне на съдействието сред самостоятелните страни и подвластните територии в Тихия океан - бел. ред.). 

 

" Лидерите ще обсъдят способи за задълбочаване на съдействието при посрещането на сериозни за района провокации, както между тях, по този начин и със Съединените щати, като да вземем за пример битката с климатичните промени, отбраната на международния океан и устойчивия стопански растеж ", сподели Карин Жан-Пиер. 

 

Очаква се Байдън да дойде в Порт Морсби, столицата на Папуа-Нова Гвинея, на 22 май. Това ще бъде първото посещаване на настоящ американски президент в богатата на запаси, само че мощно изостанала страна, с население от 9,4 милиона души. 

 

Страната е " ухажвана " както от Китай, по този начин и от Съединени американски щати и съдружниците им, защото министър председателят Марапе се пробва да задсили задграничните вложения. Китайският президент Си Цзинпин посети страната през 2018 година Вашингтон работи още по-усилено, с цел да се бори против възходящото въздействие на Пекин в района, откакто Китай подписа пакт за сигурност със Соломоновите острови предходната година. Страната обаче се провали в опитите си да подписа по-широкообхватни съглашения по сигурността и търговията с други 10 страни от района. Китай и Австралия са главните донори на филантропична помощ и основните вложители в инфраструктурата. 

 

Папуа-Нова Гвинея договаря за подписване на контракти по сигурността със Съединени американски щати, а Марапе беше поканен на публична аудиенция в Пекин тази година. 

 

Осемнадесетте страни и територии от Форума на тихоокеанските острови са с обща повърхност от почти 30 милиона квадратни километра. Лидерите им дефинират климатичните промени като най-голямата опасност за сигурността им, на фона на все по-разрушителните циклони и повишението на равнището на Световния океан. 

 

Освен в Папуа-Нова Гвинея, Байдън ще посети и Австралия, където ще участва на срещата на върха на Четиристранния разговор по сигурността, включващ Съединени американски щати, Австралия, Япония и Индия, която ще се организира в Сидни. 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР